Internet kao ogledalo čovekovih aktivnosti ne bi bio kompletan kada ne bi ispoljavao religiozna osećanja svojih korisnika. Budući da je strateški interes svake crkve da stekne što veći broj vernika, postoji niz orgnizacija koje za očuvanje i povećanje njihovog broja koriste najomiljeniji medij na svetu.

Internet kao ogledalo čovekovih aktivnosti ne bi bio kompletan kada ne bi ispoljavao religiozna osećanja svojih korisnika. Budući da je strateški interes svake crkve da stekne što veći broj vernika, postoji niz orgnizacija koje za očuvanje i povećanje njihovog broja koriste najomiljeniji medij na svetu.
Sudeći po istraživanju centra za studije komunikacija i kulture u Americi, na internetu postoji puno formi obožavanja i rituala sa stotinama vernika. Jedan od pokazatelja toga jeste nastanak sajbercrkvi i sajberhramova. Postoje onlajn okruženja gde elektronski povezane grupe pokušavaju da repliciraju neke aspekte stvarne crkve. Ovakve organizacije pružaju onlajn izvore religiozne privrženosti, poput i-mejlova sa dnevnim religioznim štivom i arhive sa audio i video snimcima bogosluženja.
U hrišćanskom svetu prva onlajn crkva je I-Church (www.i-church.org), koju je priznala Anglikanska crkva, a takođe je poznat i projekat Church of Fools (www.churchoffools.com), u kome posetioci mogu da se kreću oko zdanja virtualne crkve koristeći avatare, nalik na trodimenzionalnu video-igru.
Muslimanski sajtovi uglavnom daju savete oko poštovanja religiozne doktrine. Uz mogućnost download-a dnevnih molitvi, sajtovi kao Islamic pages (islamicpages.co.uk) daju linkove do kompletnih verzija Kurana. Jevrejske zajednice se bave pisanjem J-blogova, koji se bave raspravljajem teoloških gledišta koja su predmeti sporenja.
Postoje brojni sajtovi koji se bave hinduizmom, kao Hindu Universe (www.hindunet. org). Ovi sajtovi obuhvataju hinduističke svete spise, i velike epove poput Mahabharate i Ramajane, ali i slike božanstava, za koje se veruje da imaju istu moć kakvu imaju i one u hramu.
Novi religiozni pokreti, uviđajući da je internet dobro mesto za započinjanje ideoloških borbi oko vernika, čine oštrije pokrete ka regrutaciji. Tako crkva sajentologije (www.scientology. org) nudi posetiocima sajta da pohađaju onlajn test ličnosti, za čije rezultate morate doći lično na sastanak u crkvu. Postoje i takvi pokreti koji koriste internet u ogromnoj meri, a zovu se imenima poput Džedajizma i Matriksizma.
O upotrebnoj vrednosti onlajn religijskih zajednica svedoči članak Washigton Posta od pre desetak godina: „Kada je sedmogodišnja Elizabet Von pala i isekla usta u nezgodi na igralištu, njena majka, Deb, otrčala je u salu za intervencije. Njen otac, Ken, sa druge strane, okrenuo se kompjuteru i otkucao poruku: molite se za Elizabet.“ Ovako je dotični čovek iskoristio internet da bi obavio svoju verničku dužnost: Ken je aktivirao e-mail lanac molitve među članovima svoje onlajn crkve.
Prvi veb-pastor zaposlen je u engleskoj crkvi i-church, okupljalištu vernika iz celog sveta, gde se, putem chatroom-ova, webcast-ova i email-ova održavaju grupne molitve. Služeći se uobičajenom igrom reči u tehnološkim krugovima zapada, procesom kojim su nastali izrazi poput ajfon (I-phone), ili i-bej (e-bay), ova nova misija crkve u elektronskim vodama nazvana je duhovito: i-vanđelizam (e-vangelism), a njen hrišćanski deo ima potpunu podršku Vatikana i Katoličke crkve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari