Nokia E51: U svetu mobilnih komunikacija sve se odvija veoma brzo. Danas jeste, sutra nije. Dobro, ne baš tako brzo, ali ipak brzo. Nokia je telefon koji se dobro prodavao i koji realno nije imao jaku konkurenciju, zamenila novim. Stari model je bio toliko tehnički potkovan da i dalje nema mnogo njih koji bi se sa njim mogli ravnopravno takmičiti.

Nokia E51: U svetu mobilnih komunikacija sve se odvija veoma brzo. Danas jeste, sutra nije. Dobro, ne baš tako brzo, ali ipak brzo. Nokia je telefon koji se dobro prodavao i koji realno nije imao jaku konkurenciju, zamenila novim. Stari model je bio toliko tehnički potkovan da i dalje nema mnogo njih koji bi se sa njim mogli ravnopravno takmičiti… Nokia E50 je bio tek osnovni model u Nokijinoj familiji poslovnih telefona. Naslednik, E51 liči dosta na „tatu“ i nasledio je sve njegove dobre osobine. Naučio je i nešto novo, ne da bi bio „trendy“, već zato što to posao nalaže.
Dizajn i forma novog japija je okrenut ka obliku koji preferiraju poslovni ljudi. Monolitna pojava je veoma drugačija od E50. Nokia 6120 je drugar iz klupe i imao je dosta uticaja na odeću koju nosi E51. Pod tim mislimo i na površinu koja se lako umasti od prstiju. Telefon je veoma tanak. Zapravo do sada najtanji Simbian koji smo videli. Prijatno leži u ruci i veliki metalni poklopac baterije ima teksturu koja je drugačija na svakoj od tri boje telefona, te tako pruža otpor G sili i uopšte ne klizi. Završna obrada je odlična – nema nikakvog pucketanja i škripanja maske. Tastatura i površina iznad kamere su napravljene od mat crne plastike i jedino se na tim površinama ne javljaju otisci prstiju.
Za displej se ne može reći da je veliki jer je dijagonale dva inča. Konkurencija ume da napravi telefone sa manjim displejom (1.8 ii 1.9 inča), ali Nokia ne ugrađuje manje displeje. Iste dijagonale kao i 6300, 6500c, E50 i mnogi drugi. Kvalitet je za svaku pohvalu. Očigledno da su ovladali tehnikom i ekran koji ugrađuju je čitljiv i pri direktnoj sunčevoj svetlosti.
Kontrolni tasteri su obogaćeni sa nekoliko novih. Liče na tastere sa E65, ali su ipak drugačiji. Više su okrenuti ka organizaciji unutar telefona, nego na samo telefoniranje. U pitanju su sledeća četiri tastera: „kućica“, „rokovnik“, „imenik“ i „pismo“. Osim „kućice“ koja je prečica ka glavnom meniju, ostali tasteri su dovoljno intuitivni. Iako su četiri tastera, koriste se za osam funkcija. Pored unapred programiranih prečica, korisnik može da izabere bilo koje druge. „kućica“ pored prečice ka meniju, ako se dugo drži pritisnuta, pokazuje uključene programe. „Rokovnik“ pokazuje kalendar i otvara novu stavku (sastanak, podsetnik, godišnjicu ili obavezu). „Imenik“ upućuje ka kontaktima i na otvaranje novog konteskta, a „pismo“ ka novoj SMS ili MMS poruci. Ako vam se ovo ne sviđa, možete podesiti drugačije. Dva plava gornja tastera su slobodna da se programiraju kao prečice ka drugim programima, a u „pasivnom režimu“ možete staviti i dalje samo šest prečica, za razliku od novog S40 OS, gde nema ograničenja. Umesto „c“ tastera, stavljen je „x“ koji ima istu funkciju. On je preuzet sa E90 qwerty tastature. Na bokovima se mogu naći prečice ka diktafonu sa leve strane i plus i minus tasteri sa desne strane, između kojih je „mute“ taster. „Foto“ taster je izostao jer je ovo ipak poslovni telefon i kamera je tu reda radi.
Glavna stvar, po kojoj se razlikuje od E50 je b/g Wi-Fi podrška, i to E51 ujedno stavlja iznad ostalih tankih telefona trenutno na tržištu, pogotovo ako tome dodamo i HSDPA protokol. Na brzinskim testovima je u klasi sa do sada najbržom Nokijom 6120, što ga opet stavlja u grupu retkih i vrlo brzih telefona.
Operativni sistem je Simbijan, odnosno S60 sa FP1. On se na prethodnim ovogodišnjim modelima pokazao kao vrlo stabilan, pa je takav bio i u E51. Nokia je ovog meseca predstavila i sledeću generaciju S60, koja će se zasnivati na ekranu koji je osetljiv na dodir. Dok ne stigne nova verzija da podsetimo koja je osnovna prednost S60 nad S40. U pitanju je imenik koji ima neograničen broj kontakta u koje je moguće upisati neograničen broj podataka. Jedino ograničenje je veličina samog podatka. Pedeset karaktera je maksimum po jednom, ali je moguće nastaviti u drugom polju. Ime podataka, ako ne nađe ni jedno odgovarajuće u mnoštvu datih, korisnik može sam da definiše. Jedino što i dalje smeta je mala fotografija koja se pojavljuje kada primate poziv. Srećom, pa na Internetu mogu da se nađu programi uz čiju pomoć se zaobilazi ovo ograničenje. Telefon namenjen poslu ima instaliran QUICKQFFICE za pregled MS fajlova: word, exel i power point. Šteta što se fajlovi ne mogu i editovati kao i na E61 ili E90. Za taj luksuz je potrebna doplata za punu verziju QUICKQFFICE-a.
Internet pretraživač je sa FP1 dodatno unapređen i Nokia web brauzer je izrastao u do sada najfunkcionalniji i najkomforniji pretraživač. Podržava HTML 4.01; Java skript 1.5; CSS1; CSS2 i RSS. Od grafičkih formata gif, jpeg, bmp, wbmp i png, a od audio midi, wav, mp3, acc, eacc+, amr-nb, amr-wb i real audio. Brauzer podržava i sigurnosne protokole i algoritme koji dolaze na S60 platformi i Simbian OS. Navigacija kroz web strane je olakšana sa mini mapom. Crveni okvir je zapravo pokazatelj koji deo od cele strane će biti prikazan na ekranu kada se korisnik vrati u standardan pregled. Istorija ranijih pretraga je moguća kroz tzv. brz pregled gde se vide skice stranica, a u zaglavlju se mogu pročitati osnovni podaci o strani. Novi brauzer je dobro zamenio stari. Ostale su samo neke zamerke, kao npr. mogućnost copy/paste funkcije i otvaranje linka u novom prozoru, ali i pored tih malih nedostataka, Internet pretraživač daje osećaj da se radi o pravom personalnom računaru.
Kamera je, sa druge strane, veoma spartanski urađena. Samo dva MP i po neka osnovna opcija u obradi fotografija. Dobre fotografije se mogu načiniti samo po jakom dnevnom svetlu. Multimedija je u proseku. Ni mnogo dobra, ni mnogo loša. Ako niste mnogo zahtevni, naći ćete sve što vam treba. Jedina veća zamerka je 2.5 mm džek. Prijatno smo se iznenadili prisustvom FM prijemnika koji se nije obrukao, već je marljivo hvatao svaki sitan signal i prosleđivao ka slušalicama.
Kapacitet baterije je velikih 1050 MAH, što je veoma dobro za telefon debljine 12 milimetara. Pri standardnom korišćenju izdržava oko tri dana. Uz veliku bateriju u pakovanju smo zatekli i detaljno papirno uputstvo, CD sa odgovarajućim softverom, punjač, slušalice, USB kabl i krpicu za čišćenje telefona, koju ćete koristiti do iznemoglosti, ako volite da vam je telefon uvek čist.
Ostali će uživati u velikim mogućnostima ovog visokog momka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari