Da li mislite da dvanaestogodišnje dete treba da ima mobilni telefon? Zašto? Škole ih ne dozvoljavaju. Koga bi zvali, a da ne mogu da ga zovu kada dođu kući? Ovo je jedno od onih pitanja koje nemaju jednostavan odgovor. Ne postoji pravi uzrast za prvi mobilni telefon. Odlučiti kada dati deci telefon je individualan, porodični izbor, i zavisi od više faktora.

Da li mislite da dvanaestogodišnje dete treba da ima mobilni telefon? Zašto? Škole ih ne dozvoljavaju. Koga bi zvali, a da ne mogu da ga zovu kada dođu kući? Ovo je jedno od onih pitanja koje nemaju jednostavan odgovor. Ne postoji pravi uzrast za prvi mobilni telefon. Odlučiti kada dati deci telefon je individualan, porodični izbor, i zavisi od više faktora.
Neki roditelji popuste nad dečjim molbama za mobilni telefon koji će im služiti kao „igračka“. Drugi se odlučuju za „porodične pakete“, jer su svi van kuće u različito vreme i na različitim mestima. Roditelji hoće da budu mirni znajući da ih deca mogu nazvati u bilo koje doba, ako im zatrebaju.

Pravila ne prate tehnologiju

Škole zabranjuju korišćenje telefona i druge elektronike tokom nastave. Mnogi smatraju da učenicima nije neophodan mobilni telefon u školi. Međutim, činjenica je da su telefoni postali deo svakodnevice, kako u srednjim, tako i u osnovnim školama, isto kao i digitroni i treba naći načina kako da ne ometaju nastavu. Iako bi takozvani ometač signala možda bio najbolje rešenje, postaviti ih u svaku učionicu bio bi preobiman i sa finansijske strane neostvariv poduhvat.

Da li deca pišu tekstualne poruke ispod klupa? Da, ali ne sva. Da li ih koriste za prepisivanje? Da, ali opet ne svi. U današnjim školama, pravila ne stižu da prate tehnologiju, i to je tema o kojoj treba razmišljati. Ne treba po navici zabranjivati sve novo, i svu novu tehnologiju.

Za decu koja imaju aktivnosti posle škole, ili se kreću između razvedenih roditelja, mobilni telefon može biti veoma koristan. Za neke porodice, osam godina je pravo vreme, za druge šesnaest.
Ako ste neodlučni da li da date svom detetu telefon, evo nekih pitanja koja vam mogu pomoći:
– Kad i kako će koristiti telefon? Da li je telefon samo za hitne slučajeve, ili i za komunikaciju s prijateljima?
– Koliki su celokupni mesečni troškovi, uključujući poreze, SMS poruke, slike, melodije i pesme skinute s Interneta? Treba znati koliki su mesečni troškovi pre nego što se upustite u to, jer oni mogu prevazići vaša očekivanja.
– Da li će Vaše dete, pogotovu tinejdžer koji zarađuje, učestvovati u plaćanju telefonskog računa? Koje su prave godine za prvi mobilni telefon?
– Da li prvi telefon treba da ima određene restrikcije? Omogućiti pozivanje samo određenih brojeva telefona? Moderni telefoni mogu da se podese da pozivaju samo unapred određene telefone. Izmena brojeva je moguća samo uz prethodni unos šifre.
Ako verujete svome detetu, možete mu dati prepaid broj na koji ćete mu sami mesečno uplaćivati dogovorenu sumu. Korišćenje te sume u razdoblju od trideset dana doprinosi boljoj odgovornosti dece i samokontrolisanom trošenju. Naravno, ako deca sama ne uplaćuju još neku, dodatnu sumu na račun.
Vremenom se pojavljuje sledeće pitanje: Kada prestati plaćati dečje telefonske račune? 20? 21? 24? Posle fakulteta? Kada počne da zarađuje? Da li korišćenje telefona treba da bude uslovljeno uspehom u školi? Šta se dešava kada dete izgubi osećaj za telefonski račun? Pri postavljanju strategije „upoznavanja deteta sa mobilnim telefonom“ treba razmisliti kada telefon postaje odgovornost deteta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari