U ovom gradu u Turskoj nalazi se 587 praznih vila, a ovo je razlog zbog kog niko u njima ne živi 1Foto: Adem ALTAN / AFP / Profimedia

Postoje više „gradova duhova“ širom planete, a ovo je priča o jednom takvom gradu koji se nalazi u Turskoj.

Grad dvoraca pod nazivom Burdž Al Babas u severozapadnoj Turskoj (u blizini grada Mudurn) prvobitno je dizajniran da privuče strane goste. Nakon što je izgrađeno više od 500 istih vila u obliku zamka i uloženo više od 200 miliona evra u projekat, došlo je do naglog pada turske privrede.

Situacija je takva da je danas prazno 587 vila, a Burdž Al Babas nazivaju „Gradom duhova“. Iako kule podsećaju na Diznilend, daleko je od čuvenog zabavnog parka. Pre svega zato što je u najpoznatijem zabavnom parku na svetu večita gužva, a ovde – večna pustoš koja podseća na ekonomske nevolje u kojima se zemlja našla.

Projekat je počeo 2014. godine kada su braća Jerdelen i Bulent Jilmaz, građevinski preduzetnici iz Istanbula, krenuli u realizaciju ambicioznog plana. Prilikom kreiranja dizajna bili su inspirisani svojim rodnim gradom. Vile imitiraju znamenitosti Istanbula – Kulu Galatu i Devojačku kulu.

Izabrali su i dobru stratešku lokaciju. Mudurn je poznato lečilište puno termalnih izvora, pa bi obližnji izvori u regionu napunili hidromasažne kade u svakom domu i obezbedili grejanje za podno grejanje.

Prvobitni plan je uključivao 700 vila za koje se očekivalo da će privući strane kupce koji odmaraju u Turskoj zbog njene mediteranske klime. Kuće su prodavane po 350 do 500 hiljada evra, u zavisnosti od lokacije – cena koja je odgovarala imućnijoj bliskoistočnoj klijenteli.

Planiran je i tržni centar, kao i bašte i jezera na celom imanju od 250 hektara. Projekat je u početku bio uspešan. Od planiranog broja vila, oko 350 prodato je kupcima iz Katara, Bahreina, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije.

Ali nisu svi bili zadovoljni. Neki lokalni stanovnici bili su frustrirani što su zamci odstupili od tradicionalne arhitekture u otomanskom stilu Mudurnua, dok su drugi brinuli da bi razvoj oštetio obližnje šume.

Došlo je do zemljotresa na globalnom finansijskom tržištu, cena nafte je pala, a mnogi potencijalni kupci su odustali od nekretnina. Ovo, zajedno sa rastućom inflacijom u Turskoj, političkim previranjima i ekonomskim padom, navelo je investitore da podnesu zahtev za bankrot, zaustavljajući projekat 2018.

Ima 587 završenih domova i oko 30 miliona evra duga. Braća su 2019. godine dobila dozvolu da završe izgradnju kuća po ugovoru nakon što je njihov stečajni nalog poništen, ali je pandemija kovida sve ponovo stavila na čekanje.

Ceo projekat je tada kupila multinacionalna američka korporacija, koja će pokušati da spase ovaj grad, ali za sada ima još nizova napuštenih trospratnih dvoraca. Kako infrastruktura nikada nije završena, kuće su trenutno neuseljive.

Danas napušteni grad privlači samo radoznale posetioce koji žele da zavire i dožive ovo mesto, prenosi punkufer.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari