Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev sastao se sa frontmenom grupe U2 Bonom Voksom u Sočiju. Sastanak višeznačan i daleko od protokolarnog. Naročito za onaj deo javnosti koji se smatra pogođenim pojedinim navodnim Voksovim izjavama tokom sukoba u bivšoj SFRJ. Da li je vođa grupe koja je imala jasan politički angažman od samog nastanka bio žrtva ratne propagande ili je zaista izjavljivao ono što mu pripisuju nikada nećemo saznati.

Zašto je ovaj susret predsednika Rusije i irskog pevača interesantan za nas? Jednostavno, nijednom rečju nije pomenuta Srbija. Mnogi će biti razočarani zato što ga Medvedev nije podsetio na „izjave“ koje je davao tokom rata, ali i ukorio što nije pažljivije postupao. Pobornike ruske strane svakako iznenađuje što problemi na Balkanu, naročito humanitarni i politički, nisu uopšte pomenuti. Ipak, to nije nikakvo iznenađenje. Rusija je poslednjih 20 godina od pada komunizma vodila jako pragmatičnu politiku prema Zapadu, ali i prema Balkanu. Sve se može svesti na izreku – Koliko para, toliko muzike.

Naime, Rusija kroz kupovinu velikih državnih preduzeća pokušava da ostvari ekonomski uticaj na globalnom planu i tako parira SAD i Kini u borbi za evropsko i balkansko tržište. Kupovinom ekonomije, držite za vrat neku zemlju. Računica je jednostavna. Ne petljamo se politički, ali ostvarujemo ekonomski uticaj i time utičemo na politiku. Dovoljno je setiti se gasne krize, koja je dobro prodrmala celu Evropu, pa i nas.

Srbija je već decenijama zarobljena u mitovima i legendama o prijateljstvu sa Rusijom. Istorija se proteže od Karađorđevog ustanka, preko prihvata ruskih izbeglica u Srbiju tokom dvadesetih godina 20. veka, pobede komunizma u Drugom svetskom ratu, pa do pada komunizma u Sovjetskom Savezu i celoj Evropi, koji se ni najmanje nije odrazio na Srbiju, ponajviše zahvaljujući Slobodanu Miloševiću. Ipak, poslednjih 10 godina Srbija, više situacija oko NATO bombardovanja i stanja na Kosovu, Rusiji je služila više kao poligon za busanje u prsa, diplomatsko durenje i davanje bombastičnih izjava nego što je tu bilo neke konkretne pomoći. Stoga i ne iznenađuje što je ovaj susret Medvedeva i pevača grupe U2 protekao u razgovoru o Led Cepelinu, sprečavanju širenja HIV, ali i o prevenciji dečje paralize. Srbija je ostavljena po strani, da se sama bori sa svojim dečjim bolestima jednog skoro razorenog društva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari