Rafali važniji od infrastrukture: Kupovina političke podrške Pariza? 1Foto: EPA-EFE/JAGADEESH NV

Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je tokom njegove službene posete Parizu dogovorena kupovina 12 francuskih vojnih aviona tipa “rafal” naišla je na negativne komentare stručne javnosti, odnosno da je reč o nepotrebnom rasipanju novca.

Ekonomski eksperti su stava da u vojnom smislu nabavka tih aviona Srbiji, koja je okružena uglavnom članicama NATO, ne znači gotovo ništa niti bi “rafali” doneli bilo kakav benefit u eventualnom sukobu sa armijom brojnijom i jačom od one kojom raspolaže naša zemlja.

Takođe, stručnjaci smatraju da je investicija, za koju se procenjuje da iznosi oko tri milijarde evra, papreno skupa odnosno da bi bilo daleko bolje da se taj novac utroši na infrastrukturne i energetske projekte, kao i na stvaranje uslova za bolji privredni ambijent i veća ulaganja u školstvo i zdravstvo.

Da je kupovina francuskih “rafala” preskup posao potvrđuje podatak da je novac koji je za to potrebno obezbediti veći primera radi od iznosa nužnog zarad održavanja sajma Ekspo 2027, čiji je domaćin glavni grad naše zemlje, koji se procenjuju na oko 2,5 milijardi evra.

Do tako velikog iznosa nadležni u Srbiji mogu doći samo novim zaduživanjem, a otežavajuća okolnost je ta što je Srbija već u ovom trenutku prezadužena, što nas evidentno korak po korak gura ka takozvanom dužničkom ropstvu.

Važno je naglasiti da bi za novac koji će biti izdvojen za kupovinu “rafala” mogle bi biti izgrađene i Reverzibilna hidroelektrana “Bistrica” (1,2 milijarde evra) i Reverzibilna hidroelektrana “Đerdap 3” (1,4 milijarde evra), a tri milijarde evra su otprilike dovoljne za izgradnju Moravskog koridora koji košta 1,6 milijardi evra i brze saobraćajnica Sombor – Kikinda, vredne 1,5 milijardi evra.

Potpuno je jasno da je odluka nadležnih o nabavci “rafala” isključivo motivisana pokušajem dobijanja određene političke podrške Pariza jer je Beograd u velikom problemu zbog pritiska zapadnih zemalja u vezi sa rešavanjem kosovskog pitanja.

U svakom slučaju, može se konstatovati da je kada govorimo o kupovini “rafala” reč o još jednom u nizu pogrešnih poteza srpskih vlasti, poput onih usmerenih na subvencionisanje investitora, niske poreze na dobit i prekomerno zauživanje, koji su podjednako svi suprotstavljeni vitalnim interesima, kako građana tako i države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari