– Ovako svečan dan u ovom svetom i mučeničkom mestu nije zabeležen više od pola veka, konstatovao je patrijarh srpski Irinej u subotu u Sabornom hramu Svete Trojice u Pakracu pre nego što predao vladičansko žezlo novoustoličenom episkopu slavonskom Jovanu (Ćulibrku).

Poglavar SPC je svom doskorašnjem vikaru i episkopu lipljanskom, koji ga je predstavljao na Kosovu i Metohiji, a potom menjao u Slavoniji, brinuo i o veronauci i vojsci u Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj, poručio da „Sveti arhijerejski sabor ima puno poverenje u njegovo iskustvo, dobru volju i spremnost da revnuje za delo Božje, Crkvu i pastvu njegovu“.

Na duhovno staranje vladici Jovanu poverena je Slavonska eparhija, u kojoj ga očekuju velika očekivanja malobrojnih vernika koja bi trebalo udenuti u „izgradnju dobrih odnosa i zajedničke interese Beograda i Zagreba“.

– Bog u nama – obraz i podobje Njegovo upisano u čoveku, nikada nije zasijalo po slavonskim i panonskim ravnicama i brdima kao u naše vreme i pred našim očima. Prvo kada je Vukašin Mandrapa, seljak iz Klepaca u Hercegovini, došavši u Jasenovcu pod nož svoga mučitelja, s mirom i praštanjem Bogočoveka raspetog na krstu, poručio svome dželatu: „Samo Ti sinko radi svoj posao“ i drugi put kad je u Slavoniji na svet došao i iz nje u svet krenuo patrijarh srpski Pavle, pozivajući nas i vaskoliku Vaseljenu da budemo ljudi po obrazu i podobju Božjem, rekao je u pristupnoj besedi vladika Jovan, koordinator Saborskog odbora za Jasenovac, koji je za dan svog ustoličenje odabrao praznik Svetih novomučenika jasenovačkih.

Vladika Jovan (1965, Zenica) po obrazovanju je profesor jugoslovenske književnosti, čiji je diplomski rad o Milošu Crnjanskom nagrađen Brankovom nagradom Matice Srpske i bogoslov sa magistraturom na Jevrejskom univerzitetu u Jerusalimu, koji će i u doktoratu nastaviti da se baviti istoriografijom Holokausta u Jugoslaviji. Duhovno je čedo mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija sa monaškim stažom dužim od dve decenije. Iza sebe ima iskustvo rok kritičara, vojnog padobranca iz rezervnog sastava 63. padobranske brigade, igumana više manastira, predavača na Cetinjskoj bogosloviji, čuvara Pećke patrijaršije, urednika časopisa Svetogora i osnivača i saradnika istoimene radio-stanice Mitropolije crnogorsko-primorske, prve u SPC…

Govori engleski, ruski i jevrejski jezik, služi se nemačkim, grčkim i više slovenskih jezika, a bije ga glas čoveka od akcije sa dobrim vezama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari