Ministar prosvete Srđan Verbić i direktor kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen Lot otvoriće danas besplatnu info liniju za roditelje, koja treba da doprinese njihovom većem uključivanju u razvoj inkluzivnog obrazovanja. Telefonski broj 0800 100 121 roditelji će moći da okrenu svakog radnog dana od 12 do 19 časova, a na pozive će odgovarati stručnjaci iz organizacije Inicijativa za inkluziju VelikiMali, koji imaju višegodišnje iskustvo u toj oblasti.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Rezultati monitoringa inkluzivnog obrazovanja pokazuju da su roditelji nedovoljno informisani i imaju velike dileme i nejasnoće u tumačenju zakona i podzakonskih akata u procesu ostvarivanja prava na obrazovanje svoje dece. To je jedan od razloga zbog kojih se uvodi info linija. Roditelji će, između ostalog, moći da dobiju informacije o zakonskim i podzakonskim aktima koja podržavaju inkluzivno obrazovanje i socijalnu inkluziju, merama dodatne podrške za decu i porodicu i načinima za njihovo ostvarivanje, kao i o korisnoj literaturi o inkluzivnom obrazovanju i primerima dobre prakse, objašnjavaju u Ministarstvu prosvete.

Inicijativa za inkluziju VelikiMali vodiće evidenciju o telefonskim razgovorima i prikupljati informacije od roditelja, koji će služiti za dalje planiranje pružanja podrške i razvijanje strategija za blagovremeno i kvalitetno informisanje svih aktera u obrazovanju. Odgovori na najčešće postavljana pitanja biće objavljeni na sajtu Ministarstva prosvete, na stranci Grupe za socijalnu inkluziju. Sve informacije dobijene od korisnika preko info linije biće čuvane u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, kažu u Ministarstvu.

Projekat „Info linija za roditelje – podrška inkluzivnom obrazovanju“ sprovodi Inicijativa za inkluziju VelikiMali koja preko deset godina vrši usluge profesionalnog i besplatnog savetovanja roditelja, posebno roditelja dece i učenika sa smetnjama u razvoju. Projekat su podržali Ministarstvo prosvete i Kancelarija Unicef-a u Srbiji.

Verbić:Nemamo kadar za građansko i veronauku

Ministar prosvete Srđan Verbić ocenio je da u srpskim školama nema dovoljno adekvatnog kadra za nastavu veronauke i građanskog vaspitanja, pa sada te predmete predaju i oni koji ne ispunjavaju standarde u potpunosti.

„Mi zaista nemamo dovoljno kompetentnih nastavnika da se bave tako ozbiljnim i odgovornim temama, kao što su tolerancija, razumevanje drugih kultura i veština komunikacije. To bi trebalo da rade najbolji i najkompetentniji nastavnici u školama“, izjavio je Verbić za RTS. On je naveo da se zbog nedostatka kadra nastavnici veronauke i građanskog vaspitanja biraju „po različitim kriterijumima koji nisu sasvim u skladu sa standardima nastavničke profesije“.

„To je zajednički problem za ova dva predmeta i zato je moj predlog da se to izučava u četiri godine, jer bismo za toliko imali kompetentnog kadra“, kazao je Verbić. On je naveo da su se do sada o predlogu da se građansko vaspitanje i veronauka izučavaju u četiri, a ne u svih 12 razreda u školama izjasnile različite zainteresovane strane, ali ne i stručna javnost. On je istakao i da treba napraviti mehanizam za proveru efekata nastave svih predmeta, a ne samo veronauke i građanskog vaspitanja i da će se na tome raditi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari