– Iz putničkog voza na relaciji Beograd – Bar, stanica Štrpci, na današnji dan 1993. godine, pripadnici Vojske Republike Srpske na čelu sa Milanom Lukićem, izveli su 20 putnika nesrpske nacionalnosti, da bi ih potom kod Višegradske banje ubili.

Za zločin u Štrpcima pravnosnažno je osuđen jedino Nebojša Ranisavljević. U sudskom postupku koji je protiv njega vođen pred Višim sudom u crnogorskom Bijelom Polju utvrđeno je da je grupa pripadnika Višegradske brigade, koju je predvodio Lukić, nasilno zaustavila voz i izvela 18 Bošnjaka, jednog Hrvata i jednu osobu kojoj se ne zna identitet.

Otete putnike su odvezli vojnim kamionom u osnovnu školu u Prelovu kod Višegrada. Kako podseća Fond za humanitarno pravo (FHP), nakon što su im oduzeli sve vredne stvari i pretukli, vezali su ih žicom i odvezli u napuštenu kuću u obližnje selo Mušići, gde su im naredili da legnu, a zatim su ih Milan Lukić i Boban Inđić ubili. „Za to vreme Ranisavljević je čuvao stražu ispred kuće, pa je ranio jednog od otetih putnika koji je pokušao da pobegne. Tog putnika je zaklao Lukić“, navodi FHP.

U Srbiji se povodom ovog zločina vodi istraga od decembra 2014. s tim što je Tužilaštvo za ratne zločine protiv pet lica podiglo optužnicu 3. marta prošle godine. Međutim, ta optužnica i dalje nije potvrđena, pošto Odeljenje za ratne zločine Višeg suda već nekoliko puta, prema našim saznanjima najmanje četiri, vraća istu Tužilaštvu na doradu.

Za zločin u Štrpcima pred sudom BiH u toku je suđenje desetorici optuženih, među kojima su Luka Dragičević, komandant Višegradske brigade, Boban Inđić, komandant Interventne čete u Višegradskoj brigadi i Gojko Lukić, brat Milana Lukića. FHP, Žene u crnom i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda podsećaju da porodice žrtava i dalje čekaju na sudsku pravdu u Srbiji, kao i na priznanje statusa porodica civilnih žrtava rata.

Povodom godišnjice, opština Prijepolje danas organizuje prijem za porodice devet žrtava, a Bošnjačka kulturna zajednica Komemorativnu akademiju u prijepoljskom Domu kulture. „Mimohodom šutnje“ glavnom prijepoljskom ulicom do spomeničkog kompleksa, učesnici će zastati kraj institucija kako bi nemo postavili pitanje odgovornosti i iskazali negodovanje zbog sporosti države u procesuiranju počinilaca zločina.



Žrtve i posmrtni ostaci

Žrtve zločina su Esad Kapetanović, Ilijaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Toma Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedno nepoznato lice. Dosad su pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve u jezeru Perućac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari