Presuda Šešelju radikale ne odvaja od kampanje 1

– Haški tribunal doneće sutra prvostepenu presudu predsedniku Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju, koji je optužen za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini tokom 1991-1993. godine.

Kako je Danasu rekla funkcionerka SRS Vjerica Radeta, predstavnici SRS neće sutra organizovati nikakav javni skup na kome bi bila prenošena presuda lideru njihove stranke, već će obavljati svakodnevne aktivnosti u vezi sa predizbornom kampanjom i imati redovnu konferenciju za novinare u 12 časova na kojoj će govoriti upravo Šešelj.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je juče da se, bez obzira kakva bude presuda Šešelju, Srbija kao država neće izjašnjavati o tome.

– Mogu samo da garantujem da nećemo dozvoliti bilo kakvu vrstu političke nestabilnosti – rekao je Stefanović novinarima posle tribine SNS posvećene sprečavanju nasilja nad ženama.

Podsetimo, Pretresno veće Tribunala koje će izreći presudu Šešelju, odlučilo je polovinom marta da lider radikala ne mora lično da prisustvuje izricanju presude. Toj odluci se usprotivio sudija Mandaje Nijang, koji je ocenio da nisu postojali dovoljni razlozi za takvu odluku Tribunala, te naglasio da srpske vlasti nisu dovoljno učinile da se optuženi vrati u Hag.

Inače, tužioci Haškog tribunala su zatražili da predsednik SRS bude osuđen na 28 godina zatvora, dok je Šešelj tražio da bude oslobođen. U završnoj reči u martu 2012, tužilac Matijas Markusen tvrdio je da je Šešelj „govorom i propagandom mržnje“ počinio progon Hrvata iz Vukovara i vojvođanskog sela Hrtkovci.

Kako je tada rekao Markusen, Šešelj je podstakao, pomogao i podržao zločine u Zvorniku, Vukovaru, Mostaru, Nevesinju, Bosanskom Šamcu, Brčkom i širem području Sarajeva time što je dobrovoljce SRS „regrutovao, indoktrinirao mržnjom prema nesrbima, organizovao i poslao na ratišta“.

Prema optužnici, Šešeljeve reči i dela podstakli su progon desetina hiljada nesrba i ubistvo 905 osoba, među kojima je bilo i novorođenče. Takođe, u tri tačke optužnice, Šešelj se tereti za zločine protiv čovečnosti – progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, te deportaciju i prisilno premeštanje. U šest tačaka, optužen je za kršenje zakona i običaja rata – ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari