Svaki Srbin misli da ga celoga života proganja „služba“. Nema tog koji i pomišlja da krckanje telefonske veze ima veze sa zastarelim centralama. Kada krči, zna svaki, to u „službi“ menjaju kasetu. Penzioneri se sastaju po parkovima, odavno naučeni da tu ima buba, ali nema „bubica“.

Taj i takav Srbin, bilo on mislilac iz Babušnice ili antidinastički pesnik sa planine Jelice, čeka već decenijama da vidi personalni tajni dosije, delom da bi potkrepio svoj životni neuspeh („da me služba nije proganjala, bio bih dopisnik SANU, minimum“ – zna da kaže u trenucima nadahnuća), mada ga najviše kopka ko mu je radio iza leđa. Izgleda da smo i to saznali – svim Srbima već decenijama iza leđa radi neki Lončar iz Novog Sada.

Naslov aforističarskog štiva Dušana Lončara „Ser BIA“ (izdavač Prometej, 2014), naime, fantastičan je spoj vekovne borbe između Srbina i tajnih službi. I mada aforističar imaju običaj da se bave efemernim, dnevno-aktuelnim temama, silesijom likova koji nam svakodnevno protrče kroz televizore, Lončareva aforističarska zbirka jeste istorija Srbije u malom formatu – on se na šarmantan način bavi i Dušanom Silnim i dugom Titom. Ali i istinskim velikanima svakodnevice.

Srpsku istoriju najviše su pisali slepi i slabovidi guslari, a nešto manje istoričari – pa je ona nekada teško proveriva – ali mitski dobro zvuči. Ovo je prva srpska istorija koju je napisao jedan aforističar. Zato uopšte ne zvuči mitski -štaviše – Lončar razobličuje mitove u dve kratke rečenice i sve naše nedoumice objašnjava bolje nego oni koji su o tome napisali tomove knjižurina smeštenih u dugim policama biblioteka.

U Lončarevim nadahnutim minijaturama saznajemo da Srbija nema more, mada more ima Velika Srbija. Da Jugoslavija nije bila grobnica naroda, kako je nazivaju novokomponovani frazeri, već fabrika za proizvodnju država. Da je bravar otključavao sve brave. Da EU hoće da se proširi i na Srbiju…

Samo aforističari znaju koliko je teško opisati nekog ''našeg čoveka'' i „ovu situaciju“ u dve proste rečenice. To nosi u sebi zamku da se ''zaneseš'', pa staviš tačku baš tamo gde bi trebalo da počneš. Lončar tu nema problema. On uvek pogađa gde je granica, ne samo rečenice, već i pristojnosti, ukusa, a što je najvažnije – realnosti, nečega što je u ovdašnjem podneblju doživelo sudbinu dinosaurusa. Dakle, ovo je Serbia. Pardon, Ser BIA.

 

Promocija

Promocija knjige „Ser BIA“ Dušana Lončara biće održana 12. marta u 19 sati u novosadskoj knjižari „Most“. Na promociji će govoriti dr Miloš Marjanović, sociolog, i Draža Petrović, novinar Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari