Najavljena odluka da će Štamparija Borba, Novosti i Borba nakon formiranja nove Vlade biti objedinjeni u jednu kompaniju doneta je kako bi se kompanija Novosti spasila od trenutne situacije u kojoj se nalazi, a koja je vodila ovu kompaniju u stečaj.

U svakom slučaju, Novosti neće biti izuzete iz procesa privatizacije medija, čije je okončanje prema novim zakonima za sada predviđeno za 1. januar 2015. godine, rečeno je Danasu nezvanično u državnom vrhu. Međutim, velike su šanse da se rok za privatizaciju medija produži imajući u vidu da još nisu usvojeni medijski zakoni.

Uprkos Medijskoj strategiji i novim medijskim zakonima koji treba da se usvoje, a koji predviđaju povlačenje države iz vlasništva u medijima, objedinjenje ovih firmi dogovoreno je na zajedničkoj sednici nadzornih i izvršnih odbora Kompanije Novosti, Štamparije Borba i predstavnika sindikata obe kompanije. Inicijativu za stvaranje jedinstvenog preduzeća Kompanija Novosti pokrenuo je prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić na sastanku sa generalnim direktorima Kompanije Novosti, Štamparije Borba i predsednikom Nadzornog odbora Štamparije Borba održanom 28. marta ove godine.

Spajanjem ova tri preduzeća država bi na osnovu sadašnje vlasničke strukture postala većinski vlasnik nove kompanije. Kompanija Borba je u vlasništvu države, kao i 80 odsto kapitala Štamparije Borba, dok je oko 62 odsto kapitala Kompanije Novosti u privatnom vlasništvu.

„Na poslednjem sastanku sa prvim potpredsednikom Vlade zaključeno je da je jedini izlaz iz ove situacije pokušaj da se u saradnji sa Ministarstvom finansija dug Kompanije Novosti prema Štampariji Borba pretvori u državne akcije u Novostima. Time bi država postala većinski vlasnik Novosti. Zatim bi se formiralo jedinstveno preduzeće Kompanija Novosti, koja bi nastala spajanjem Kompanije Borba, Kompanije Novosti i Štamparije Borba, a čiji bi većinski vlasnik bila država. Tako bi nastalo zdravo preduzeće koje bi moglo da se ponudi na tržištu i privatizuje“, rekao je Momir Stojanović, predsednik Nadzornog odbora Štamparije Borba.

Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa tvrdi za Danas da je ovaj potez države „spas u poslednjem trenutku“, jer bi u suprotnom Novosti otišle u stečaj. „Država je spasla kompaniju Novosti. Nažalost, sada je spasla, da bi je kasnije prodala. Sindikat novinara Srbije protivi se privatizaciji medija, jer smatramo da je država mnogo bolji poslodavac od privatnika. Najbolja varijanta su akcionarska društva, u kojima bi vlasništvo delili lokalna samouprava ili država i zaposleni“, objašnjava Čabarkapa. Prema njenim rečima, ovo je privremeno rešenje kako bi se zaštitilo 850 zaposlenih.

S druge strane, novinarska udruženja ponavljaju da država mora da se povuče iz medija. Predsednik NUNS Vukašin Obradović podseća za Danas, ukoliko je tačna vest da država preuzimanjem duga Štampariji postaje većinski vlasnik Novosti, na opredeljenje iz Medijske strategije koja jasno definiše izlazak države iz medija, a ne dalje jačanje u medijskom vlasništvu.

„Rešenje za Novosti mora da se traži na drugi način. Na ovaj način se jedna privatna kompanija dovodi u privilegovani položaj u odnosu na druge koje takođe imaju dugove prema štampariji“, ističe Obradović.

Generalni sekretar UNS Nino Brajović smatra da država nije dobar domaćin u medijima i da mora da izađe zbog nelojalne konkurencije na medijskom tržištu. On ipak kaže da bi najavljena vlasnička transformacije Novosti mogla da predstavlja privremeno finansijsko spasavanje tog lista, ali i upozorava na opasnost da država ne odustaje tako lako od upravljanja medijima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari