Potpisivanje Sporazuma o međusobnom izručenju domaćih državljana osumnjičenih ili optuženih za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije jasna je poruka Srbije i Hrvatske – da za mafijaše više nema sigurne kuće u našim državama, rekla je juče ministarka pravde Srbije Snežana Malović, nakon potpisivanja tog sporazuma sa hrvatskim kolegom Ivanom Šimonovićem.

Ministri su na konferenciji za novinare u Vladi Srbije ocenili da je reč o istorijskom ugovoru za obe zemlje, jer nije poznato, ni u pravnoj praksi u regionu, ali ni u svetu da su dve države potpisale sličan ugovor.

– Ovim ugovorom ispunjavaju se dva cilja srpske politike, a to su evropske integracije i intenziviranje borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije – istakla je ministarka Malović. Prema njenim rečima, od danas svaka osoba koja počini krivično delo organizovanog kriminala ili korupcije, u Srbiji ili Hrvatskoj, bez obzira na državljanstvo, biće izručena zemlji u kojoj je delo počinjeno, odnosno koja ga potražuje.

Ministar Šimonović je istakao da je ovaj sporazum odraz „jasne i čvrste namere“ da se Hrvatska i Srbija kroz saradnju suprotstave organizovanom kriminalu i korupciji koja je sa njim tesno povezana.

– Za obe zemlje najopasniji vid organizovanog kriminala je regionalni organizovani kriminal i on može delovati po državu veoma destabilizujuće, kao u slučaju ubistva premijera Zorana Đinđića – naveo je Šimonović. On je dodao i da potpisani sporazum održava „visoki stupanj poverenja između Srbije i Hrvatske“.

Ministri Srbije i Hrvatske očekuju da će slični sporazumi biti potpisani sa drugim zemljama regiona ukoliko njihovi ustavi to dopuštaju.

Malovićeva je naglasila da Srbija u svom pravnom sistemu nema nikakve prepreke za potpisivanje sličnih ugovora. Kada je reč o eventualnom sporazumu sa Crnom Gorom, ministarka je navela da u toj zemlji postoje „različite interpretacije da li ona ima takvu mogućnost“.

Sporazum između Srbije i Hrvatske se privremeno primenjuje od trenutka potpisivanja. Tim dokumentom će biti omogućeno Srbiji i Hrvatskoj izručenje svojih državljana ili osoba bez državljanstva sa prebivalištem u zamoljenoj državi. 

Izručenje Kalinića

Na pitanje novinara kada će Srbiji biti izručen jedan od osuđenih za ubistvo Đinđića, Sretko Kalinić, Šimonović je rekao da to zavisi od odluke Županijskog suda u Zagrebu, kao i da on ne može prejudicirati odluku suda koji odlučuje o izručenju. „Mogu reći da bi osoba čije se izručenje traži ako se ne bude protivila tome mogla biti izručena za mesec dana, a u slučaju protivljenja postupak bi mogao trajati nešto duže, ali ne duže od četiri meseca“, objasnio je Šimonović.

http://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swfhttp://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swfViEtDeVtRiCk

Snežana Malović, ministarka pravde Srbije

http://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swfhttp://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swf

Ivan Šimonović, ministar pravde Hrvatske

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari