Akademik dr Nikola Tasić je u svom delu „Skordisci i starosedeoci“ (Beograd, 1992) izneo je podatke da je prestonica najviše, ratničke kaste Kelta, imala svoje administrativno središte u okolini Krčedina.


Nebrojeni nalazi koji su završili na svetskim aukcijama (doduše putem crnog tržišta) i istraživanja koje je godinama prikupljao autor ovog teksta i objavio u svojoj knjizi „Arheologija i istorija opštine Inđija“, potvrđuju sve teorije akademika Tasića. Uzmimo i to da su ti isti Kelti opljačkali čuvena grčka svetilišta u Delfima i Dodoni, i sve blago, koje su grčki velikaši poklanjali proročištima, preneli u svoju prestonicu i ono do dana današnjeg nije pronađeno.

Ljudi okupljeni oko Centra za toleranciju i održivi razvoj – CENTOR iz Krčedina i „Zekinog salaša“ odvažili su se da sa svim istraživačkim podsticajima, baš u prestonici Skordiska, održe manifestaciju Keltski dani od 22. avgusta do 15. oktobra 2011. godine sa izložbom arheoloških nalaza i sadržajima koji će biti potpuno primereni keltskom kulturnom nasleđu koje je i dan danas, u nekim detaljima, prisutno u kulturi i običajima Srbije.

Čuvenog keltskog poglavicu Brennosa u Britaniji i Irskoj smatraju božanstvom, a kod grčkih istoričara on je zabeležen kao vođa Skordiska koji je opljačkao Delfe, rođen je, živeo je i sahranjen je u jednom od nekoliko tumula na lokalitetu „Vis“ kod Krčedina.

Keltski dani u Krčedinu, iako u startu skromni i nepretenciozni, imaju sve predispozicije da postanu stalno i veoma atraktivno turističko odredište, koje bi obuhvatalo i rekonstrukciju nekoliko keltskih kuća, ne običnih seoskih, već pravih aristokratskih iz tog vremena. Bilo bi to oslikavanje skrivenih vrednosti i istorijskog nasleđa i značaja ovog podneblja. Nije mala stvar obeležiti keltske dane baš u njihovom prestonom gradu. To može da ima samo Krčedin, niko više.

U planu je i formiranje pivare, koja bi proizvodila keltsko pivo koje se na ovim prostorima nazivalo „Sabaya“ i veoma je ekskluzivan brend, sa tačnim geografskim poreklom. Pivo bi se turistima posluživalo u replikama keltskih čaša čije originale svaki gost može pogledati u izložbenom prostoru „Zekinog salaša“.

Uz sve to, turistima će biti ponuđene i replike keltskih srebrnih tetradrahmi, koje su kovane u Krčedinu i koje u svetskoj numizmatici imaju oznake „Krčedin 1.“,“Krčedin 2.“ i „ Sremski tip“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari