Novac nije uvek motiv za odbornika ili poslanika da promeni stranku ili glasa suprotno odluci partije i svojim uverenjima, iako ga oni koji gube odbornike u lokalnim parlamentima ili poslanike najčešće navode.

Osim para, koruptivni mamac su i funkcije, privilegije, sitni ili veliki ustupci, gledanja kroz prste za manje ili veće prekršaje ili krivična dela. Iako su te pojave poslednjih meseci u centru medijske pažnje, toga je bilo i ranije, kažu sagovornici Danasa, a kao uzrok tome vide nedostatak moralne odgovornosti i jasne sankcije.

Trgovina mandatima i glasovima nije strana ni vlasti ni opoziciji, a dokaz tome su popularna prekomponovanja vlasti po lokalu. Te pojave kulminirale su u parlamentu Kragujevca i prilikom rekonstrukcije vlasti u Vojvodini. Strah od gubitka većine koja je trebalo da „sruši“ gradonačelnika Kragujevca Veroljuba Stevanovića išla je dotle da su odbornici morali nekoliko dana pred glasanje da budu izolovani u hotel. Prelazak u tabor demokrata prilikom rekonstrukcije Vlade Vojvodine na čelu s Bojanom Pajtićem, kako kažu naprednjaci, koštao je od 50.000 do 100.000 evra. S druge strane, demokrate su pre nekoliko meseci optužile naprednjake da za su odbornicima DS u opštini Vračar nudili i do 100.000 evra za promenu političke pozicije.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za Danas kaže da su neočekivana glasanja proizvod moralne nesavršenosti onih koji sede u lokalnim parlamentima, parlamentu Vojvodine ili čak republičkom parlamentu i lošeg stranačkog kadriranja.

– To što neko glasa suprotno svojim uverenjima i stranačkim politikama, a zarad lične koristi i što je, narodski rečeno, spreman da proda veru za večeru, spada u opis ljudske prirode i to nije izmišljeno ovde i ne dešava se prvi put. Tu je reč o nedostatku konzistentnosti političke vizije i moralne snage da se istraje u toj viziji uprkos koristima koje vam se nude. Na to se nadovezuju stranke koje dobro ne procenjuju one koje šalju u parlamente. Posledica svega je glasanje u Kragujevcu ili za rekonstrukciju Vlade Vojvodine. Niko nije očekivao da poslanici SDS mogu glasati za Pajtića, a još manje da poslanica iz stranke Bogoljuba Karića to uradi s obzirom da je njena stranka u koaliciji sa naprednjacima na republičkom nivou – objašnjava Stanković.

Upitan zašto je baš sada takva situacija kulminirala iako je takvih glasanja bilo i ranije, Stanković odgovara da je ranije politički život bio mnogo dinamičniji, te fokus javnosti nije bio usmeren na dešavanja na lokalnom nivou. Sada je, kako kaže, makropolitička scena, javnost, parlament, Vlada pod dominacijom jedne stranke, odnosno jedne ličnosti te se pažnja skreće na ta čudna glasanja.

Miodrag Radojević, politički analitičar, za naš list navodi da ga ne iznenađuje što poslanici preleću iz stranke u stranku i glasaju suprotno svojim uverenjima, jer se to dešavalo još od devedesetih i uvođenja višepartizma.

– Kad god se zaoštri politička situacija ili je većina neizvesna, uvek se napravi povod da neko glasa drugačije. Uzrok tome je u političkom životu Srbije u kojem ne postoji jasna partijska ideologija, što je plodno tlo za političku korupciju. Teško se može objasniti da neko prelazi iz jedne partije u drugu s potpuno suprotnim načelima. Tu je očigledno reč o krupnijim materijalnim razlozima. Tome doprinosi i što ne postoje moralne, krivične ni političke sankcije. Pre izvesnog vremena stranke su bile spremne da postignu džentlmenski dogovor da neće prihvatati preletače, ali često politički pragmatizam pobedi političku pravdu – navodi Radojević.

On ukazuje da su posledice toga dalekosežne jer politički život gubi identitet, građani gube poverenje u stranke i svoje predstavnike i slabi se ideja i koncept višepartizma.

Stevanović postao odbornik

Kragujevac – Doskorašnji gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović. koji je glasovima nove skupštinske većine, okupljene oko SNS, na prošlonedeljnoj sednici Skupštine grada smenjen sa te funkcije, biće novi odbornik Zajedno za Šumadiju u lokalnom parlamentu. Stevanović će u odborničkoj grupi ZZŠ, koja ima 26 od ukupno 87 odbornika u gradskoj skupštini, zameniti jednu odbornicu koja je, u međuvremenu, podnela ostavku. Odbornička grupa ZZŠ je, inače, nakon poslednjih lokalnih izbora imala 37 odbornika, a letos se iz nje izdvojilo desetak odbornika, članova nekadašnjeg G17 plus, koji su na prošlonedeljnoj sednici SG glasali za smenu Veroljuba Stevanovića. Čelnici ZZŠ saopštili su i da je iz njihove odborničke grupe isključen Slavoljub Stevanović, koji se prošlog utorka pridružio naprednjacima i glasao za smenu dotadašnje gradske vlasti. Stevanović je poznatiji kragujevački preduzetnik, a u odborničkoj grupi ZZŠ je bio kao nestranačka ličnost. Z. R.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari