„Ovo nije politika, ovo je za nas“, govori dok deli flajere na Terazijama, jedan od štićenika Doma za lica ometena u mentalnom razvoju „Srce u Jabuci“ iz Jabuke kod Pančeva. Oni su protekle subote bili gosti prestonice i dobrotvorne radionice „Dobro srce“, koja je, uz podršku Sekretarijata za obrazovanje Grada, održala javni čas inkluzije. Građani su se družili sa štićenicima ovog Doma, delili flajere i uživali u izvođenju performansa „Fleš mob“ umetničke grupe „Oko“, kao i u nastupu vokalne grupe štićenika doma. Ovo je bila i prilika da štićenici doma prodaju svoje radove.


– Kupila sam stolnjak. Veoma mi se dopada vez. A i, eto, drago mi je što sam ovim pomogla štićenike Doma – rekla nam je starija sugrađanka. Udruženje građana „Skylight“ je ovom prilikom predalo predstavnicima Doma u Jabuci humanitarnu pomoć koju je prikupilo u saradnji sa Apotekarskom ustanovom Beograd. Firma „Nutrika“ je darovala sadnice aronije, voćke budućnosti, koje su štićenici zasadili na platou na Terazijama. Plato između „Srbijateksa“ i zgrade „Protokola“ su prethodno očistili i tako izveli „akciju postiđivanja“, čime su građanima uputili poruku da dubre bacaju u kante.

U okviru Doma za lica ometana u mentalnom razvoju „Srce u jabuci“ funkcionišu dramska, likovna, ritmička i folklorna, muzička i literalna sekcija, kao i radionica za izradu ručnih radova, zatim stolarska, grnčarska, vezačka i krojačka radionica. Dom ima 180 štićenika i, prema rečima vaspitača, akcije poput ove subotnje dosta znače, jer su odlična prilika da se izlože radovi štićenika, te da se i prodajom zaradi novac za materijal.

– Ovo je, pre svega, šansa da štićenici doma inkluziju dožive na delu, da učestvuju ravnopravno sa ostalim ljudima i da steknu osećaj da su prihvaćeni, važni i da vrede. Bitno je da lica ometena u razvoju dobiju prostor, mesto i vreme gde će imati priliku da se dokažu – kaže Ivan Karaklić, vaspitač u Domu.

Kao poseban utisak sa subotnje akcije izdvaja se nastup vokalne grupe. Inače, trojica štićenika doma članovi su rok-grupe „Zvuci srca“ i to je prva takva grupa u Srbiji. Ona broji sedmoro članova i do sada je četiri puta svirala sa Bajagom i instruktorima.

– „Zvuci srca“ su jedinstvena rok-grupa u Srbiji, a i u Evropi. Mada, ja bih smeo da tvrdim i u svetu – zaključuje Karaklić. Višečasovno druženje kome uprkos pozivima nisu u dovoljnom broju prisustvovali učenici obližnjih škola, završeno je nastupom rok benda „Sinergija“.

Projekat Dobro srce zajednički sprovode Fondacija „Solidarnost Srbije“, UG Skylight i IP Dobar naslov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari