Novinar i publicista iz Pirota Tomislav G. Panajotovićnedavno je objavio Rečnik pirotskog govora. U Rečniku se autor opredelio za manje poznate reči, korišćene tokom njegovog višegodišnjeg stvaranja na pirotskom govoru. Panajotovićje od 1972. do 1982. godine napisao više od 450 priloga za najpopularniju stalnu rubriku lokalnog lista „Sloboda“ „Mijalko Rasnički vam piše“. Zatim je sa Dušanom M. Ćirićem napisao 1976. i 1978. godine knjige „Mijalko Rasnički vam priča“, od prve do poslednje strane na pirotskom govoru. Sledili su potom „Našinci“ 1985, „Adeti“ 1986, „Sindraci“ 2005. i „Piroćanci“ 2007. godine.

– Stvaralački postupak na pirotskom podrazumevao je dobro poznavanje istorije, etnologije, dijalektologije i karakterologije, posebno poznavanja izvornih, narodnih umotvorina. Proučavao sam davno objavljene zbirke izvornih narodnih pesama; beležio i objavljivao narodne običaje, narodne umotvorine – pripovedanje, anegdote, narodne pesme, narodne mudrosti, poslovice, izreke, poređenja, zagonetke, sinonime, nadimke… Iz dana u dan širio se, produbljivao i bogatio pravi majdan reči i pojmova, prepun bisera karakterističnih za jedan od najstarijih srpskih govora, kako je pirotski okarakterisao dijalektolog, akademik Pavle Ivić- kaže za Danas Panajotović.

– Rečnik je pravljen, uglavnom, po pravilima naučne metodologije, sa primerima, ilustracijama konkretne primene pojedinih reči i pojmova. Za publikovanje ovog Rečnika opredelio sam se zbog duga prema onima koji su pratili moje stvaralaštvo na pirotskom dijalektu. Uveren sam da bi duh, lepotu, zvučnost, melodiku i sveukupno bogatstvo reči jednog govora, trebalo najbolje da osete oni koji na tom govoru i stvaraju. Posle izvesnog perioda nemilosti u kojoj se našlo stvaralaštvo na pirotskom, počela je da buja izdavačka delatnost na našem „maternjem jeziku“ – kaže za „Danas“ Tomislav Panajotović.

Svetski dan maternjeg govora

Zbog ugroženosti dijalekata, kojima se govori na više od 50 odsto teritorije Srbije, Panajotovićje mišljenja da bi, poput Svetskog dana maternjeg jezika, trebalo uvesti i svetski dan maternjeg govora.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari