Grčke banke su otvorene nakon tri nedelje, a Vlada u Atini je pokrenula proceduru za isplatu dugova prema Evropskoj centralnoj banci (ECB) i Međunarodnom monetarnom fondu (MMF). Atina je postigla sporazum „keš za reforme“ s kreditorima, nastojeći da izbegne bankrot i izlazak iz evrozone. Međutim, mnoge restrikcije su i dalje na snazi, a Grčka se suočava i s povećanjem cena i poreza na dodatu vrednost (PDV).

Nemačka je saopštila da razmatra uvođenje novih ustupaka Grčkoj. Grčka je juče započela otplatu duga od 4,2 milijardi evra ECB-u, kao i 2,05 milijardi evra MMF-u. Proteklih dana ispred bankomata su se stvarali ogromni redovi, a maksimalna dozvoljena dnevna suma koja je mogla da se podigne sa bankomata iznosila je 60 evra. Od juče je na snazi ograničenje na nedeljnom nivou, tako da Grci mogu tokom jedne sedmice da podignu najviše 420 evra. Osim toga, i dalje će važiti zabrana transfera u strane banke.

Cene velikog dela robe i usluga su od juče više, što uključuje taksi, javni prevoz, restorane, a PDV je povećan s 13 na 23 odsto. Ta povećanja su deo paketa reformi koje zahtevaju grčki kreditori da bi omogućili početak pregovora o predloženom paketu pomoći od 86 milijardi evra. Od juče je povećana stopa PDV na cenu vode, energenata i „osnovnih“ namernica – uglavnom svežih proizvoda, piše FoNet, pozivajući se na strane medije. Od oktobra, popust na PDV za grčka ostrva više ne važi.

Pripadnici partije Siriza grčkog premijera Aleksisa Ciprasa glasali su u parlamentu protiv mera štednje. Međutim, pošto je Parlament u Atini ipak prihvatio uslove za dobijanje paketa pomoći, prokrčen je put za dodelu „hitnog“ zajma Grčkoj, zahvaljujući kojem su banke ponovo otvorene i kojim je zvanična Atina započela otplatu duga kreditorima.

Grčka i MMF zagovaraju restrukturiranje grčkog duga od 320 milijardi evra, ocenjujući da je „neodrživ“. Nemačka kancelarka Angela Merkel odbacila je mogućnost „klasičnog otpisa duga“, ali je izjavila da su druge opcije na stolu, kao što je odlaganje isplata ili smanjenje kamatnih stopa. Ona je negirala navode da je u svađi sa svojim ministrom finansija Volfgangom Šojbleom, koji je izjavio da bi radije podneo ostavku nego što bi branio nešto u šta ne veruje.

I pored toga što su grčke banke ponovo otvorene, i dalje nema rešenja za probleme na duge staze. Mere štednje donele su nezaposlenost veću za 26 odsto, a čak 50 odsto mladih se ne nada poslu tako brzo, preneo je Fonet, a veliki udarac doživeli su i penzioneri. Nezaposleni u Grčkoj dobijaju pomoć od države najduže dve godine. U poslednjih pet godina broj beskućnika u Grčkoj povećan je za 44 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari