Antiteroristička akcija protiv proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine je nastavljena, izjavio je juče predsednik ukrajinskog parlamenta Oleksandar Turčinov.

 „Oružane snage vode akcije protiv baza i uporišta terorista“, istakao je Turčinov, javila je agencija Interfaks, a prenela Beta. Vojne akcije su nastavljene pošto je predsednik te zemlje Petro Porošenko preksinoć, kada je isteklo desetodnevno primirje, izjavio da će ukrajinske snage „krenuti u napad“. Kako prenose agencije, sukobi traju u Donjecku.

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je juče na sastanku sa ruskim ambasadorima u Ministarstvu spoljnih poslova da Rusija i Evropa nisu mogle da ubede Porošenka da „put do mira nije kroz rat“. On je dodao da je ukrajinski lider preuzeo političku i vojnu odgovornost. Putin je, takođe, rekao da Rusija nije mogla da dopusti NATO-u da uđe u Sevastopolj i Krim, kao i da njegova zemlja neće prekinuti veze sa SAD iako za sadašnje odnose nije kriva Moskva.

„Želim da svi shvate da će naša zemlja i ubuduće energično braniti prava Rusa, sunarodnika, u inostranstvu, koristeći pri tome sav arsenal postojećih sredstava, od političkih i ekonomskih do – predvođenih međunarodnim pravom – humanitarne operacije i prava na samoodbranu“, rekao je Putin. On je ambasadorima i drugim diplomatama poručio da se u zaštiti interesa Rusije oslanjaju na jasne međunarodno pravne i istorijske argumente. Putin je naveo i da Rusija namerava da i dalje radi na izgradnji Južnog toka.

Kako je u ponedeljak pisao Bi-Bi-Si, Porošenko se u poslednje vreme suočavao sa sve većim pritiskom da nastavi vojne akcije protiv separatista. To potvrđuje i protest koji je tokom vikenda održan u Kijevu ispred Porošenkovih kancelarija. Jedan demonstrant je rekao agenciji Rojters, a preneo Bi-Bi-Si, da privremeno primirje „nije donelo nikakve rezultate osim smrti naših vojnika“. Predsednik ruske Dume Sergej Nariškin izjavio je juče da Ukrajini treba pravo primirje, a ne operacija pokrivanja prestrojavanja snaga. „Postoji potreba za primirjem, pravim primirjem. Ne operacija koja prikriva prestrojavanje i naoružavanje jedinica nacionalne vojske, već opipljivo primirje koje bi omogućilo dijalog – jedini način da se spasi više života, jedina šansa da se reši ovaj sukob“, rekao je Nariškin novinarima, prenosi ruski Itar-tas.

Kako prenosi britanski Gardijan, ideja primirja, koje je uvedeno 20. juna, bila je da se proruskim pobunjenicima da prilika da polože oružje, da se započne mirovni proces, uključujući i amnestiju i nove izbore. Međutim, prekid vatre je više puta prekršen sa obe strane. Porošenko je optužio pobunjenike da su prekršili primirje više od 100 puta. Odluka o prekidu primirja usledila je nakon četvorosatnog razgovora Porošenka, nemačke kancelarke Angele Merkel, francuskog predsednika Fransoa Olanda i ruskog lidera Vladimira Putina. Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je juče da su lideri četiri zemlje usaglasili deklaraciju u kojoj se pozdravlja inicijativa Rusije da se na njene tri pogranične tačke sa Ukrajinom razmeste ukrajinske granične službe i OEBS, „ali je Kijev odustao od objavljivanja tog dokumenta“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari