Zamagljivanje zločina 1

Vlada Srbije uputila je Haškom tribunalu garancije za puštanje na privremenu slobodu iz pritvora Haškog tribunala nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića – radi lečenja.

Navodno je general Mladić tako teško bolestan da bolju negu od one koju trenutno ima u Hagu može da dobije samo u Srbiji.

Na stranu to što je sam Mladić hvalio Haški tribunal i njegovo medicinsko osoblje što su mu „spasili život“ i „izvukli ga iz groba“, jer da nije došao u Hag „već bi bio kod Svetog Petra“. Na stranu i to što se po potrebi haški optuženici leče i u klinici Bronovo, čiji je korisnik ni manje ni više no holandska kraljevska porodica. Srbija je, inače, baš poznata po „fenomenalnom“, „nikad boljem“ zdravstvenom sistemu. Skoro svaki građanin/ka to mogu da potvrde.

To što su srpske vlasti poslale garancije nije nikakvo iznenađenje. Vučićeva vlada samo je nastavila ono što su prethodne vlasti činile, a to je da daju podršku haškim optuženicima i pomažu ih u svakom pogledu. Međutim, aktuelna vlast otišla je korak dalje zarad jeftinih političkih poena, jer zna kakav je stav većine prema Tribunalu i ratovima iz devedesetih, pa je rešila da uguši sve što je u vezi sa ratnim zločinima i suočavanjem sa prošlošću.

To ne iznenađuje ako se uzme u obzir iz koje je stranke potekao predsednik Vučić, kako je svojevremeno prelepljivao naziv Bulevara Zorana Đinđića u Bulevar Ratka Mladića. NJegova vlast svela je saradnju sa Haškim tribunalom na nulu, iako Srbiju na tu saradnju obavezuje međunarodno pravo. NJegova vlast odbila je da u Hag izruči troje, odnosno posle smrti Jove Ostojića, dvoje radikala, zbog optužbi da su ucenjivali svedoke u procesu protiv lidera SRS Vojislava Šešelja, upravo nekadašnjeg Vučićevog šefa. Zar neko može i da pomisli da će Šešelj biti izručen u Hag ukoliko posle žalbenog procesa ipak bude pravosnažno osuđen u Tribunalu?

Vučićeva vlast dozvolila je i da Srbija bude skoro godinu i po bez tužioca za ratne zločine, da se suđenja za ratne zločine gase, da se ukidaju osuđujuće presude zločincima, da ratni osuđenici budu na odličnim pozicijama u vladajućoj stranci…

Šteta što se vlasti u Srbiji ovako ne zalažu, podržavaju i pomažu sve one nevine žrtve ratova koje su zagovarali, a neki su i učestvovali. Naprotiv, poražavajuće je kako se država ophodi prema žrtvama, kako ih ignoriše, laže i obespravljuje. Šteta što i Evropska unija žmuri na sve što radi ova vlast, ne samo po pitanju ratnih zločina, već i po drugim pitanjima u vezi sa vladavinom prava.

Ipak, ohrabruje činjenica da Mladić gotovo nema nikakve šanse da bude privremeno pušten na slobodu. Em se skrivao 16 godina, em se nije predao, nego je uhapšen i isporučen u Hag. Zato porodice na hiljade žrtava čije je živote uništio mogu bar malo da odahnu i sačekaju donošenje presude u procesu protiv njega pred Haškim tribunalom, koja se očekuje do kraja novembra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari