Milioni dinara iz pokrajinske kase uloženi su ove jeseni u sufinansiranje projekata u poljoprivredi. Nedavno su potpisani ugovori sa stočarima, a pomoć je, između ostalog, stigla u Žabalj, Žitište, Lukićevo, Čestereg… Prema rečima Viktora Molnara, pomoćnika za stočarstvo pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, potpisano je 47 ugovora, u vrednosti od 15 miliona dinara, a sredstva će biti usmerena u opremanje stočarskih farmi i unapređenje rada udruženja odgajivača stoke. Konkretno, oko pola miliona dinara dobilo je devet udruženja, dok se 38 ugovora, „teških“ oko 14 miliona dinara, odnosi na opremanje farmi.

– Konkurs je trajao pet meseci i mogu reći da je interesovanje bilo nešto slabije nego za druge mere podrške poljoprivredi. Najveći broj prijava stigao je tek poslednjeg dana konkursa. Treba, takođe, naglasiti da nisu svi koji su konkurisali dobili novac. Sekretarijat će nastaviti sa merama podrške stočarstvu i zato predlažemo stočarima da na vreme predaju konkursnu dokumentaciju. Pomoć pokrajinskog budžeta je 50 odsto od sume potrebne za investiranje. Reč je, pre svega, o opremanju farmi što omogućava bolju higijenu i smanjenje radne snage, čime stočar unapređuju svoj rad – objašnjava Viktor Molnar.

Resorni pokrajinski sekretarijat je ove godine sa 30 miliona dinara podržao opremanje stočarskih farmi. Sem toga, proteklih dana Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu uručio je vojvođanskim poljoprivrednicima ugovore u ukupnom iznosu od 125 miliona dinara, i to za male prerađivačke kapacitete, mini mlekare i mini mesare. Deo sredstava biće usmeren u opremanje srednjih poljoprivrednih škola, kao i stočarskih farmi. Branislav Bogaroški, pokrajinski sekretar za poljoprivredu i potpredsednik Vlade Vojvodine, ističe da je podrška malim prerađivačkim kapacitetima jedna od najznačajnijih mera.

– Prošle godine smo za ovu namenu imali na raspolaganju samo 35 miliona dinara, a ove godine taj iznos je višestruko uvećan, pa smo sa 105 miliona dinara podržali 170 vojvođanskih poljoprivrednika. Zahvaljujući ovoj meri, registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima omogućeno je da, osim u primarnu proizvodnju, počnu da ulažu u preradu voća i povrća, te da time svu dodatu vrednost koja se stvara primarnom proizvodnjom ostave kod sebe u domaćinstvu. Ohrabruje činjenica da su vojvođanski paori zainteresovani za ulaganje u male prerađivačke kapacitete – navodi Bogaroški.

Sa ukupno 50 miliona dinara sufinansirana je nabavka opreme za hladnjače i preradu voća i povrća, zatim za preradu uljanih kultura, kao i opreme za pčelarstvo. Od pilot-projekta, koji je trajao dve godine, uz pomoć Poljoprivrednog fakulteta i Instituta za prehrambene tehnologije došlo se do otvorenog konkursa za prerađivačke kapaciteta, a sve to u nameri da se poljoprivrednici sa primarne proizvodnje usmere na preradu..

– Pokazali smo da i u teškim uslovima možemo udruženim snagama da napravimo krupan iskorak ka intenziviranju proizvodnje. Interesovanje poljoprivrednika za ovu vrstu podrške raste iz godine u godinu, što ne čudi imajući u vidu da im nedostaju sredstva za adaptaciju pogona, a to je i siguran način da se dođe do neophodnog znanja, kao i da im se obezbedi logistika – navodi dr Nedeljko Tica, dekan Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Sem finansijske podrške, u iznosu od 70 odsto potrebnih sredstava, poljoprivrednici mogu da računaju i na stručna pomoć, počev od izbora opreme pa do projektovanja pogona, odabira tehnologije proizvodnje i uvođenja evropskog standarda. To je veoma važno imajući u vidu činjenicu da se treba pripremiti za izlazak na evropsko tržište.

Brendiranje vojvođanskih proizvoda

– Ove godine ćemo uspeti da finansiramo izgradnju 26 mini-mlekara i mesara, što je bitno ne samo za ta gazdinstva koja će promeniti svoju proizvodnju, već i za naseljena mesta gde se ti kapaciteti otvaraju. Već smo finansirali mlekare kapaciteta od 1.000 do 1.500 litara mleka, koje su proizvodnju povećale na 10.000 litara i sada su u stanju da otkupe i prerade mleko malih proizvođača koji nisu interesantni velikim sistemima. U pitanju su tradicionalni lokalni proizvodi, koji imaju tržište na području gde se proizvode. Planiramo da idemo i korak dalje, odnosno da brendiramo tipične vojvođanske proizvode, u čemu imamo podršku Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu – objašnjava Branislav Bogaroški, pokrajinski sekretar za poljoprivredu i potpredsednik Vlade Vojvodine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari