Korisnici već nekoliko godina imaju izbor kada je u pitanju prijem kvalitetnog TV sadržaja, međutim, većina je odlučila da izabere satelitsko emitovanje. Prema najnovijim rezultatima godišnjeg istraživanja tržišta „Satelit Monitor“ za 2013. godinu, satelit ostaje najrasprostranjeniji način prijema TV signala – 35 odsto evropskih domaćinstava prima signal preko satelita, dok 27 odsto prima preko kablovskih mreža, a 29 odsto putem DDT-a.


Postoji nekoliko aspekata i prednosti koje su ključne za krajnje korisnike, ali i za provajdere koji nude sadržaj svojoj bazi klijenata. Satelitsko emitovanje nudi odličan kvalitet slike, pri čemu je ova platforma vodeća na tržištu i zbog poboljšanja i inovacija koje donosi. Nije prošlo mnogo vremena od kada je HDTV predstavljen na našim tržištima i već postoje konkretni planovi za uvođenje nove generacije TV signala, Ultra HD, koji predviđa četiri puta veću rezolucija u odnosu na HDTV.

Još jedna prednost satelitske platforme jeste raznovrsnost TV i radio sadržaja dostupnog korisnicima i provajderima. SES, kao vodeći svetski satelitski operater, nudi preko svojih 56 satelita više od 6.200 kanala, obuhvatajući i više od 1.800 HD TV kanala. To znači da TV provajderi mogu kreirati atraktivnu ponudu za različite korisničke segmente i domaćinstva koja koriste satelit za praćenje raznovrsnih TV kanala, od kojih je nekoliko hiljada na raspolaganju potpuno besplatno (FTA kanali). Glavna evropska orbitalna pozicija kompanije SES, Astra 19,2E, „dom“ je vodećih TV emitera, obuhvatajući i javne evropske televizije (ZDF/ARD, ORF, France Televisions, TVE, RAI, TVP) i DTH platforme. Podaci istraživanja pokazuju da je ukupno 114 miliona TV domaćinstva širom kontinenta servisirano preko orbitalne pozicije 19,2E. Budući da je ovo najpopularnija satelitska pozicija u celoj Evropi, nameće se kao izbor javnim emiterima koji žele da pruže usluge nacionalnim manjinama koje žive van zemlje. U globalu, SES ASTRA je povećala svoj domet i sada stiže do 291 milion domaćinstava širom sveta i 151 milion domaćinstava u Evropi, što je dokazalo jaku poziciju satelitske distribucije.

Jedna od glavnih prednosti satelitske platforme je činjenica da ona nudi mnogo širu geografsku pokrivenost, čineći visokokvalitetne TV usluge dostupnim i u takozvanim „belim zonama“, gde kanali koji se emituju zemaljskim putem ne mogu biti dostupni zbog različitih razloga. Ova prednost čini DVB-S izuzetno atraktivnim za TV provajdere, koji preko jednog satelitskog operatera obezbeđuju punu pokrivenost tržišta i baze klijenata, bez obzira na udaljenost od samog domaćinstva. Svi vodeći TV provajderi traže načine kako da poboljšaju ponudu za svoje korisnike. SES razvija niz inovacija koje će promeniti način na koji domaćinstva primaju i koriste TV sadržaj. Jedan od najznačajnijih primera je tehnologija zvana SAT> IP, koja transformiše TV signale sa satelita u signale za upotrebu na IP uređajima. To znači da ako korisnici imaju kod kuće nekoliko računara, laptop uređaja, tableta, pametnih telefona, konzola za igru, i drugih IP uređaja, mogu da gledaju satelitsku televiziju na svim tim uređajima bez potrebe za bilo kakvim dodatnim instalacijama.

Već pomenute prednosti su samo neki od razloga zbog kojih satelitska platforma postaje sve popularnija među krajnjim korisnicima i TV provajderima. Pored svog tehničkog dometa bez premca i ostalih navedenih prednosti, satelit nudi fiksnu strukturu troškova koja ne zavisi od broja domaćinstava koja primaju TV signal, što je još jedna velika prednost satelita u odnosu na alternative.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari