Četrdeset godina od prvog izdanja Ćosićeve knjige Mixed Media, koju je dizajnirao Branko Vučićević, ova knjiga je postala svojevrsni dokument jednog perioda istorije umetnosti i danas doživljava svoje novo, prošireno izdanje. Novo izdanje je realizovano koprodukcijom Zavoda za kulturu Vojvodine, Centra za nove medije_kuda.org iz Novog Sada i izdavačke kuće VBZ iz Beograda na čijem je štandu, na nedavno završenom 55. sajmu knjiga u Beogradu, izazvala veliku pažnju publike.

Iznenađenje za čitaoce je predstavljala činjenica da je i svih tih četrdeset godina Bora Ćosić radio i dalje na „arheološkom“ poslu – kopanja po različitim fragmentima i slaganja pronađenog u novi kontekst. Tokom ova dva meseca do kraja godine, VBZ će organizovati niz promocija ove izuzetne knjige i obeležiti 40 godina od pojave prve koja je objavljena u nezavisnom autorskom izdanju maja 1970. godine.

– Svih ovih 40 godina je vreme potvrđivalo teze na kojima je Bora Ćosić zasnovao svoje prvo izdanje, a i ovo novo to pokazuje. U njemu su izbrisane sve granice i stege između medija i različitih umetničkih izraza a kao najupečatljiviji utisak se javlja razigranost i teksta i drugog materijala. Knjiga je i u ono davno vreme otvorila teorijsku raspravu pokazujući da se može funkcionisati na nekoliko umetničkih nivoa u isto vreme, a kasnije se to samo potvrđivalo sve do današnjeg vremena kada vidimo da mladi bez ikakvih problema samo tako i funkcionišu – na pet kanala istovremeno – istakao je za Danas književnik Vladimir Arsenijević, urednik druge knjige Mixed Media.

Knjiga je kreirana po principu mixed-medie, kao vanredan primer kolažirane strukture vizuelnog i pisanog materijala: eseja, reprodukcija, citata, isečaka iz novina, fotokopija… koje na višeslojan način povezuju istoriju umetnosti 20. veka, konceptualnu umetnost, filmsku teoriju, filozofiju, društvenu kritiku i sociološka istraživanja, kreirajući specifičan index/enciklopediju pojmova. U uvodnom tekstu novog, proširenog izdanja, ističe se da se Mixed Media, između ostalog, osvrće na umetničke prakse u tom trenutku, na internacionalni neoavangardni pokret 60-ih godina (i kasnije), o pokretima i praksama kao što su Fluxus, neodada, neokonstruktivizam, vizuelna poezija, kasnije konceptualna umetnost… koji kao glavno svojstvo imaju princip mixed-medie.

Sa više od četiri stotine stranica teksta, uz dizajn grupe Škart, koji stupa u direktnu vezu sa Vučićevićevim grafičkim rešenjima iz prve verzije, ova knjiga se može smatrati i eksperimentom u dekonstrukciji tradicionalne strukture knjige i uvreženih kanona u uređivanju štampanih materijala – u vizuelnom i tekstualnom smislu.

Autor knjige Mixed Media, Bora Ćosić istaknuti je književnik, esejista i teoretičar. Rođen u Zagrebu, 1932, apsolvirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu i sarađivao je u brojnim listovima i književnim časopisima. Danas živi i radi u Berlinu. Na književnoj sceni je prisutan od početka 60-ih godina kada izlaze njegove prve knjige eseja i romani. Još tada je stvarao mnoge stvari koje su prednjačile – sa Slobodanom Mašićem i Brankom Vučićevićem radio je časopis Rok u kojem se naboj modernosti prepoznaje i danas isto kao i u knjizi Mixed Media. Bora Ćosić, naslednik srednjoevropske prozne tradicije intelektualnog esejizma, esejist koji „misli tuđu misao koja nije ni postojala do kraja“, započeo je prvu mixed mediju tekstom Geometrijski čovek – Potraga za crtežom, u kojem konstatuje da „ima već veoma mnogo dokumenata koji nam potvrđuju da je stvarnost kodirana na ovaj ili onaj način, ili, tačnije, da najveći deo onoga što bi se moglo nazvati „telom života“ ima nešto kao sopstvenu „tatuažu“, slikovni odraz koji uz ovo telo vrlo dobro i verno prianja“. Pre četrdeset godina… a danas, treba li dokazivati da smo u kodiranoj stvarnosti, na svaki način?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari