Rak jajnika je najsmrtonosniji ginekološki kancer, koji u Srbiji godišnje odnese više od 550 života. Predstavlja treće po učestalosti maligno oboljenje reproduktivnog sistema kod žena, ali zauzima drugo mesto po stopi mortaliteta. Srbija se nalazi na četvrtom mestu po učestalosti raka jajnika u Evropi, ispred nas su samo Letonija, Bugarska i Poljska.


Udruženja ginekologa onkologa Srbije održalo je simpozijum na temu savremenog lečenja ove bolesti, na kojem je učestvovalo više od 200 ginekologa onkologa iz zemlje i inostranstva.

Naši stručnjaci imali su priliku da razmene mišljenja sa kolegama iz inostranstva i iznesu najnovije stavove o dijagnostici i lečenju ginekoloških kancera, pre svih karcinoma jajnika, a sve u cilju snižavanja mortaliteta i poboljšanja kvaliteta života pacijenata. Ove godine u fokusu ginekologa onkologa bila je analiza sistema rukovođenja i organizacije službe ginekološke onkologije u Srbiji, potreba za uvođenjem specijalizacije iz onkološke hirurgije, kao i formiranje stručnih timova koji bi se bavili ovom temom. Još jednom je istaknut značaj dostupnosti postojećih savremenih terapija u lečenju raka jajnika.

– Ovaj simpozijum ginekološke onkologije razlikuje se od svih ostalih sličnih stručnih skupova po tome što naglašava ulogu organizacije zdravstvene službe u ovom segmentu zdravstva. Želja nam je da jasno definišemo nedostatke dosadašnjeg pristupa lečenju, istaknemo neophodnost savremenog pristupa lečenju i pospešimo sve što je dobro i kvalitetno. Prepoznali smo da je došao trenutak kada je potrebno osavremeniti i racionalizovati ustaljene principe kako bismo uspeli da ispratimo savremene tokove. Oni podrazumevaju delovanje u tri pravca, organizovan skrining, multidisciplinarni pristup lečenju i dijagnostici i primenu novih tehnologija – istakao je predsednik Organizacionog odbora simpozijuma i predsednik Udruženja za ginekološku onkologiju Srbije prof. dr Vladimir Pažin.

Prof. dr Dragutin Kecmanović iz Klinike za digestivnu hirurgiju KC Srbije izjavio je da je „srpskom zdravstvenom sistemu potreban registar, jer bez njega ne znamo koliko pacijenata je obolelo, a i neophodno je pratiti njihovu bolest i posle izlaska iz bolnice, gde ključnu ulogu imaju redovne kontrole“.

Predavanje je održao i dr Raul Manuel, stručnjak u oblasti ginekološke onkologije sa Anderson instituta za lečenje od raka u Madridu, koji je izjavio da je rak jajnika teško dijagnostikovati i lečiti, i da postavljanje najbolje moguće terapije za pacijenta posle hirurškog zahvata zahteva individualan pristup.

– Nove terapije koje se u Španiji primenjuju izuzetno su uznapredovale, jer one omogućavaju lakše oporavljanje od konvencionalnih terapija i imaju bolje rezultate u odnosu na kvalitet života pacijenta – napomenuo je Manuel.

Prim. dr Lazar Nejković, GAK „Narodni front“, istakao je važnost redovnih pregleda, stvaranja registra obolelih pacijenata u Srbiji, kao i činjenicu da kod nas još uvek nisu dostupne savremene terapije.

Drugi deo Simpozijuma bio je posvećen konkretnom putu lečenja raka jajnika, odnosno svim koracima koji su neophodni u procesu lečenja.

Dijagnostikovanje karcinoma jajnika

Najvažniju ulogu u otkrivanju raka jajnika ima ultrazvučni pregled zbog svoje dostupnosti, neinvazivnosti i niskih troškova i zato predstavlja prvi nivo dijagnostike tumora u maloj karlici. Uz ultrazvučni pregled važnu ulogu imaju i tumor markeri, koji doprinose boljoj detekciji malignih stanja. Zbog toga su redovni pregledi ginekologa najsnažnije oružje u borbi protiv raka jajnika. Većina obolelih je starija od 40 godina, ali poslednjih godina uočeno je pomeranje i u obolevanju i u umiranju od karcinoma jajnika prema mlađim uzrasnim grupama. Rizik za nastanak karcinoma jajnika iznosi 1,4 odsto, ali je ovaj procenat daleko veći kod osoba koje su nosioci genetske mutacije (tzv. BRCA gen) i može biti čak 40 odsto. Zbog toga se ističe značaj prisustva bolesti u porodici. Zbog nedostatka odgovarajućeg skrininga, kod 70 odsto pacijenata se dijagnostikuje odmakla bolest, odnosno III i IV stadijum bolesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari