Mapirana mesta Holokausta 1

Tokom realizovanja projekta Mesta stradanja – prva faza Holokausta u Srbiji i Hrvatskoj mapirano je 12 lokacija u Srbiji i kompleks logora, od tri lokacije, u Hrvatskoj, rečeno je danas na predstavljanju rezultata projekta čiji je cilj da se ta mesta obeleže dostojno sa preporukama kako to da se uradi.

Projekat su pokrenuli Savez jevrejskih opština Srbije, Centar za istraživanje i edukaciju o Holokaustu, iz Beograda, i Odsjek za kulturalne studije Filozofskog Sveučilišta u Rijeci, gde su rezultati već predstavljeni.

Predstavnik beogradskog Centra Milovan Pisarri je podsetio da je prva faza Holokuasta prethodila dogovoru nacista o formiranju velikih logora smrti, početkom 1942. kao što je Aušvic, i da je tokom nje ubijeno preko milion Jevreja, uglavnom u masovnim streljanjima.

Pisarri je ukazao da je Srbija bila pod okupacijom i da je okupator odmah uveo rasne zakone protiv Jevreja i Roma i počeo sa njihovim streljanjem, da protiv Srba nije bilo rasnih zakona, ali da su masovno stradali usled represije i odmazde.

U Hrvatskoj su rasne zakone ustaške vlasti samoinicijativno primenjivale prema Jevrejima, Romima i Srbima, kaže Pisarri, govoreći o različitim situacijama u Srbiji i Hrvatskoj za vreme rata.

Prema njegovim rečima, pre logora Jasenovac formiran je kompleks logora – Jadovno, Gospić, Pag i to prvenstveno radi ubijanja Sraba, ali je ubijeno i 2 000 Jevreja.

U Srbiji su mapiranje lokacije – Jajinci, Jabuka, Rakovica, Bubanj Potok, Trostruki surduk na Ledinama, Deliblato, Šabac, Novi Sad, Kraljevo, Kragujevac, Niš, Leskovac.

Različita je, kako je rekao, lepeza stanja u kojem su ova mesta u Srbiji, od dobro održavanih memorijalnih kompleksa, zapuštenih obeležja gde su ploče slomljene ili ukradene, pa do nekih koja nisu obeležena. Pisarri je ocenio da je situacija u Hrvatskoj komplikovanija i navodi da u Jadovnu postoji spomenik, ali ga je teško naći.

Druge lokacije, jame, gde su ljudi ubijeni su neobeležene, pa su, dodaje Pisarri, kolege lutale satima u šumi.

Prema njegovim rečima, na Pagu, gde je bio logor Slana, nema obeležja, postojala je ploča, ali je iz političkih razloga skinuta. Pisarri je rekao da je jedan od najznačajnih rezultata projekta saradnja kolega iz Srbije i Hrvatske, koji će zajednički izveštaj poslati institucijama u svojim državama kako bi ih „pritisli“ da se više angažuju na obeležavanju ovakvih mesta.

Ali i ako ništa ne urade, mi smo nešto uradili, napravili smo neku vrstu digitalnog memorijala koji uključuje sva ta mesta, kaže Pisarri, navodeći da će javnost to sve moći da vidi na sajtu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari