Računarstvo neodvojivo od elektrotehnike 1

O mogućnosti da se računarski smer odvoji od Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu zvanično nisu obavešteni ni rukovodeći organi te visokoškolske ustanove, kao ni uprava Univerziteta u Beogradu, kaže za Danas Branko Kovačević, predsednik Saveta UB i bivši dekan ETF-a.

Ovakav scenario na fakultetu se zasad nezvanično pominje, a kako saznajemo, tim povodom ministru prosvete se pismom obratio predsednik Saveta ETF-a Željko Đurović.

Profesor Đurović nije želeo da govori o detaljima već nam je kratko rekao da bi ministar uskoro trebalo da ga primi.

Informaciju da postoji ideja o razdvajanju računarstva od ostataka smerova ETF-a naš list je dobio od studenata, što je potvrdila i profesorka tog fakulteta u penziji Srbijanka Turajlić. Ona je gostujući na N1 rekla da je „saznala da premijerka, aktuelni dekan ETF-a i još neki pokušavaju da rasture ETF, najbolju visokoškolsku ustanovu u zemlji“. Prema njenim rečima, ideja je da se zbog digitalizacije računarci izdvoje sa ETF-a i da se napravi javno-privatno parnterstvo sa jednom firmom koju nije želela da imenuje, čime bi se, kako kaže, dobio lep izvor prihoda za one koji u tome učestvuju. Turajlić je rekla da prema zakonu Vlada može da menja status ustanove čiji je osnivač, napominjući da će ETF u tom slučaju ostati bez odeljenja u koje je decenijama ulagao.

– Država može da osniva nov fakultet i da pravi nove zgrade, ali ne može da menja strukturu ETF-a bez saglasnosti organa Fakulteta i Univerziteta u Beogradu. Ovaj fakultet su od 1894. godine pravili njegovi zaposleni, ni ova, ni bilo koja vlada sa tim nemaju ništa. Država nikad nije htela da reši problem manjka prostora na ETF-u. Radimo na granici izdržljivosti i što se tiče prostora i kadrova, svi normativi su prekršeni. Država fakultetima plaća samo 15 odsto za materijalne troškove, sve ostalo pokrivamo iz sopstvenih prihoda, a mnogima ti prihodi smetaju i žele da ih uzmu – kaže Kovačević.

On ističe da je ranije bilo pokušaja da se uspostavi javno-privatno partnerstvo kada je osnivan smer Softversko inženjerstvo, ali je, kako kaže, problem što privatnici misle samo na profit. Kovačević i Miodrag Popović, takođe nekadašnji dekan te visokoškolske ustanove, slažu se da je računarstvo neodvojivo od elektrotehnike i da postojeću strukturu ETF-a ne treba menjati.

– Pre petnaestak godina smo imali ponudu privatnog Računarskog fakulteta da naši profesori tamo predaju, što smo odbili. Pod tim uticajem smo oformili smer Softversko inženjerstvo, ali računarstvo se na našem fakultetu izučava od sedamdesetih godina prošlog veka. ETF ne treba rasturati već ga treba prostorno i kadrovski ojačati – kaže Popović.

Komentar dekana ETF-a Zorana Jovanovića juče nismo uspeli da dobijemo.

Iskustva iz regiona

Miodrag Popović navodi primer Univerziteta u LJubljani gde je računarstvo svojevremeno izdvojeno iz Elektrotehničkog fakulteta, a potom je taj fakultet ponovo uveo računarske smerove. Elektrotehnika i računarstvo izučavaju se u okviru istog fakulteta na Sveučilištu u Zagrebu, na univerzitetima u Mariboru i Skoplju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari