Polemika zbog budžeta skupštine 1Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Rasprava o amandmanu skupštinskog Odbora za finansije kojim je predviđeno smanjenje predloženog budžeta parlamenta za 400 miliona dinara pretvorila se u polemiku poslanika Dveri, Demokratske stranke i Srpske napredne stranke.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović rekao je da na ovom amandmanu može da se vidi svo licemerje Vlade Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Iza ovog amandmana stoji priča o uštedama Narodne skupštine, dok za to vreme Vlada Srbije povećava svoj budžet za 1,6 milijardi dinara. Otkud tih 1,6 milijardi više za Vladu, gde su uštede u Vladi, ministre?, pitao je Obradović ministra finansija Dušana Vujovića.

On je podsetio da predsednik Administrativnog odbora Aleksandar Martinović nije dozvolio raspravu o budžetu parlamenta na sednici ovog skupštinskog tela.

Odbor za finansije, iza koga stoji Aleksandar Vučić, jer on stoji iza svega što radite, smanjuje budžet Narodne skupštine za 400 miliona dinara, a povećava budžet Vlade Srbije za 1,6 milijardi dinara. To su uštede u gledanju SNS. Ponizi Narodnu skupštinu, a daj više para Vladi Srbije, ocenio je Obradović.

On je rekao da je najveći skandal što se time „direktno udara“ na ljude koji rade u stručnim službama Skupštine Srbije i istakao da je sramota kolike plate oni imaju i kako ih vlast ne uvažava.

To radite da bi sva politička moć bila prebačena u Vladu Srbije i u ruke jednog čoveka Aleksandra Vučića, rekao je Obradović i dodao da „neće Vlada vladati Narodnom skupštinom“.

Vlada ne vlada Skupštinom, ali vi biste da vladate Vladom, rekla je predsednik Odbora za finansije i poslanik Srpske napredne stranke Aleksandra Tomić.

Niko nije uzeo 400 miliona dinara nego je predloženo da se budžet poveća za 500 miliona dinara za određene investicije. Ostavljeno je 100 miliona dinara, rekla je Tomić i dodala da će 400 miliona dinara za rekonstrukciju zgrada, opreme, edukacije zaposlenih biti obezbeđeno iz drugih vidova finansiranja.

Ona je, obraćajući se Obradoviću, rekla da njegova opsednutost Vučićem prelazi u patologiju, na šta joj je Obradović odgovorio da „niko ovde nije opsednut Vučićem, već je on opsednut time da nema opozicije“.

On bi najviše voleo da opozicije nema u Skupštini. On čak hoće i vanredne parlamentarne izbore da izbaci opoziciju iz Skupštine, istakao je Obradović.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović se uključio u raspravu i rekao da su poslanici iz „udružene opozicije“ na sednici Administrativnog odbora „vikali, pretili, psovali, unosili se u lice, bukvalno tražili fizički incident“ i da ih nije interesovao skupštinski budžet, već da naprave incident.

On je rekao da su sa 400 miliona dinara hteli da renoviraju podrumske prostorije, koje su oštećene 5.oktobra 2000. godine.

Martinović je rekao da Obradović ne bi trebalo da bude zabrinut za skupštinski budžet, jer će imati redovnu platu i sve privilegije kao i drugi poslanici, i istakao da smenjenje budžeta za 400 miliona dinara neće ugroziti ni službe parlamenta.

Martinović je rekao i da će sazvati sednicu Administrativnog odbora, na kojoj bi trebalo da se na poredlog nekih opozicionih stranaka raspravlja o njegovoj smeni, u roku od deset minuta, ali je potrebno da zahtev za sazivanje sednice potpiše šest članova Odbora, a ne njihovi zamenici.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković rekla je da neće biti ugrožen rad parlamenta, održavaće se sednice, poslanici i zaposleni će dobijati plate.

Gojković je rekla da je u pitanju „lažna zabrinutost za dostojanstvo parlamenta i o tome da li će funkcionisati“ i dodala da su neki poslanici opozicije maliciozni, da ne brane parlament svaki put kada treba.

Ona je rekla da se niko od poslanika koji kritikuju predloženi amandman nije prošetao Skupštinom i video koliko prostorija, oštećenih 5. oktobra, još nije sanirano.

Obradović je rekao da se slaže da je parlament posle 5.oktobra u lošem stanju, ali je istakao da u Vladi SNS „sedi pola DOS koji je uništio parlament“.

Martinović je naveo da se „Boško Obradović izražava rečnikom jedne polupismene bitange“.

Posle toga Gojković je Martinoviću izrekla opomenu.

Poslanik Demokratske stranke Aleksandra Jerkov navela je da je uvređena zato što je Gojković rekla da su poslanici maliciozni i dodala da oni nisu imali priliku da govore o budžetu parlamenta na sednici Administrativnog odbora.

šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj rekao je da u parlamentu ne postoji udružena opozicija, već „postoji samo revolt zbog kršenja Poslovnika i onemogućavanja poslanika da govore na sednici Administrativnog odbora“.

Poslanici opozicionih stranaka su se javljali po Poslovniku, ali je predsedavajući sednicom Vladimir Marinković odredio desetominutnu pauzu da bi rasprava bila nastavljena na „civilizovan način“.

Opomene Đurišiću i Milojičiću

U Skupštini Srbije je posle kraće pauze nastavljena polemika, a predsednica parlamenta Maja Gojković izrekla je opomene šefu poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke (SDS) Marku đurišiću i poslaniku Demokratske stranke (DS) Radoslavu Milojičiću.

Posle pauze šef poslaničke grupe Dosta je bilo Saša Radulović javio se da govori o amandmanu koji se odnosi na skupštinski budžet, ali mu Gojković to nije dozvolila, već je prešla na sledeći amandman.

Đurišić je ukazao na povredu poslovnika, jer Gojković kao predsedavajuća nije obezbedila svim poslanicima da govore o amandmanima koji su na dnevnom redu.

Morate da se pridržavate poslovnika i da omogućite svakome ko se javi za reč da govori, jer je to jedini način da u demokratskoj raspravi ispravimo ono što ne valja u ovom budžetu, rekao je đurišić.

Poslanica DS Aleksandra Jerkov rekla je da se prijavila da govori o amandmanu Odbora za finansije, koji se odnosi na skupštinski budžet, ali joj Gojković nije dozvolila.

Kada je u sali haos imam pravo da primenjujem određene članove, rekla je Gojković.

Posle toga se javio ministar finansija Dušan Vujović koji je govorio o tom amandmanu, a đurišić i Milojičić su ga u nekoliko navrata prekidali.

Milojičić je rekao da Vujović nije mogao da govori o amandmanu koji je prošao i dodao da je Gojković morala da ga opomene i tražio da ima “iste aršine za sve”.

Gojković je upozorila Milojičića da ne viče na ministra.

U raspravu se uključio i Marijan Rističević, kome su poslanici Dosta je bilo okrenuli leđa, dok su poslanici DS i SDS napustili salu, i posle njegovog izlaganja ponovo ušli.

Gojković je pročitala đurišićev amandman, ali mu nije dala reč, jer, kako je rekla, nije bio u sali, dok je đurišić tvrdio da je bio.

Sram vas bilo, rekao je đurišić obraćajući se Gojković, a ona mu je izrekla “kaznu zbog nepoštovanja parlamenta”.

Izričem vam kaznu zbog nepoštovanja parlamenta. Niste u sali pa kada dođete na red trčite, a ja treba da čekam i da zaustavljam rad parlamenta zbog koreografije koju ovde pravite, rekla je Gojković i dodala da „nisu ni za festivale, a ne za parlament“.

U raspravu su se uključili i drugi poslanici SDS i DS i tražili reč po poslovniku, ali im Gojković to nije omogućila.

Molim poslanika Milojičića da ne viče na mene. Nisam učestvovala na izborima i dobila poverenje većine poslanika da bi me neko od sednice do sednice omalovažavao i vikao na mene, rekla je Gojković i izrekla još jednu opomenu đurišiću, ali i dve opomene Milojičiću “zbog vikanja i urlanja na predsedavajućeg”.

Poslanik pokreta Dveri Srđan Nogo, obrazlažući amandman koji je podneo, rekao je da je republičkim budžetom za 2017. godinu predviđeno povećanje prihoda od akciza na gorivo za osam milijardi dinara.

On je ukazao na to da je u Srbiji gorivo najskuplje u regionu i da ne vidi prostor za to.

Možda je ovaj budžet idealan, kako kaže Aleksandar Vučić, ali ja nisam siguran da građani mogu da ga prežive, rekao je Nogo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari