Biračima neće biti lako 1Foto: Stanislav Milojković

Ustavni sud Kosova je odlukom donetom nakon poslednjih parlamentarnih izbora umnogome odredio izgled albanskih lista koje u nedelju trče izbornu trku.

– Naime, odlukom da relativni pobednik izbora, bez obzira na procenat osvojenih glasova, mora da ima predsednika Skupštine i da je tu listu gotovo nemoguće izbeći u formiranju Vlade navelo je lidere albanskih političkih partija da se ujedine u predizborne koalicije. Zato imamo samo pet albanskih lista, od kojih će realno u parlament ući tri, a 21 manjinsku listu od kojih šest srpskih.

Tri su ozbiljne kolone albanskih lista. Prva i verovatno najjača je koalicija DPK Kadrija Veseljija (bivši predsednik Hašim Tači) Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja i Pokret za Kosovo Fatmira Ljimaja. Ovo je koalicija lidera koji su proizašli iz bivše OVK i, iako lično nisu u najboljim odnosima, odlučili su da sastave jednu listu kako bi osigurali prvo mesto na izborima koje im garantuje mesto predsednika Skupštine i učešće u Vladi. Druga lista je okupljena oko DSK aktuelnog premijera Ise Mustafe na kojoj se nalazi još nekoliko manjih organizacija i istaknutih pojedinaca kao što su Bedžet Pacoli, Iljir Deda, Mimoza Kusari. I treća je pokret Samoopredeljenje koji za sebe tvrdi da su jedina opozicija na ovim izborima, što nije daleko od istine.

Iako se čini da je malim brojem lista albanska politička scena pojednostavljena, biračima neće biti lako da se opredele jer su se zajedno na listama našli dojučerašnji ljuti politički protivnici, što može zbuniti birače. Posebno je nezgodno što se ne zna ko s kim može da pravi koaliciju nakon izbora pa su moguća preletanja s jedne liste na drugu.

U kampanji je vidljiv napredak u političkom marketingu u medijima, ali i na društvenim mrežama gde se mogu videti atraktivni spotovi, skupovi se organizuju sa scenskim, svetlosnim, zvučnim efektima. Poruke sa plakata, bilborda, letaka su moderne, pozitivne, ali utisak je da nema dovoljno politike niti odgovara na mnoga važna pitanja koja su pred Kosovom. Drugim rečima, data je prednost marketingu u odnosu na političke programe i ideje.

Srbi su prijavili šest lista od kojih je jedna objavila da odustaje od izbora, dakle suštinski pet. Od ovih pet Vlada Srbije podržava jednu, Srpsku listu, i ona zbog toga i samo zbog toga ima šanse da osvoji najveći broj od deset zagarantovanih mesta za Srbe u Skupštini Kosova. Pored Srpske liste u parlamentu se mogu naći Samostalna liberalna stranka Slobodana Petrovića i Partija kosovskih Srba Aleksandra Jablanovića. Dva su otvorena pitanja: da li je Srbima bilo potrebno da imaju ovoliko lista i da li je Vlada Srbije pravilno postupila podržavajući samo jednu listu?

Na prvi pogled Srbi ne gube ništa izlaskom sa više lista jer nema rasipanja glasova. Oni ni teorijski ne mogu dobiti manje od deset mesta u parlamentu a više od deset teorijski mogu, ali je praktično nerealno. Tako da se može reći da bi se iz kvantiteta mogao izvući kvalitet. Problem je u tome što kandidati sa tih šest (ili sada pet) lista nisu predložili nijedno praktično rešenje za probleme koji muče kosovske Srbe. Jedina tema koju je nametnula Srpska lista jeste formiranje vojske Kosova postavljajući tezu da je jedino sigurno da ako Srbi glasaju za Srpsku listu, neće biti vojske Kosova. S druge strane, Jablanović odgovara da su jedino članovi Srpske liste do sada pregovarali o vojci Kosova, a Slobodan Petrović ističe da je njegova SLS htela sa Albancima da formira vojsku da je imala vremena do sada da to učini, a nije.

Vlada Srbije nije samo podržala, već i formirala Srpsku listu. U stvari se radi o ogranku SNS jer na toj listi nije bilo mesta za one koji nisu iz SNS. Podrška Vlade Srbije je ogroman vetar u leđa Srpskoj listi, ali će to svakako stvoriti probleme nakon izbora, što je bilo vidljivo i u prethodnom mandatu. Predstavnici kosovskih Srba će na taj način ponovo biti pod potpunom kontrolom iz Beograda, a kao takvi neće imati autonomiju u odlučivanju, iz čega proizilazi da neće biti sagovornici ni Albancima ni predstavnicima međunarodne zajednice koja je i dalje važna na Kosovu.

Kampanju među Srbima obeležilo je i nekoliko incidenata. Naime, do sukoba je došlo između Jablanovića i članova Srpske liste kada je Jablanović čak i priveden zbog posedovanja oružja, nakon toga njegov vozač je pretučen. Među Srbima postoji još jedna borba, a ona se odvija unutar Srpske liste. Kosovski izborni sistem omogućava da osim za listu glasate i za pojedinca sa te liste, i to ne za jednog nego za maksimalno pet kandidata. To je otvorilo front unutar Srpske liste i koliko je borba velika za osvajanje glasova za svoju listu toliko je i za to koji će kandidati u ime te liste biti u parlamentu. Tako su nastale tzv. lobi liste, a na srpskoj ih ima tri.

Novoizabrani lideri bi nakon nedeljnih izbora trebalo da daju odgovor na pitanje nastavka dijaloga Beograda i Prištine, formiranja ZSO, demarkacije granice sa Crnom Gorom i još mnogim drugim pitanjima od kojih je nezaposlenost verovatno jedno od najvećih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari