Italija u četvrtfinalu 1Foto: Fonet

Reprezentacija Italije plasirala se u četvrtfinale šampionata Evrope u Francuskoj, pošto je večeras u Parizu pobedila branioca titule, selekciju Španije sa 2:0 (1:0), a za prolazak u polufinale u evropskom klasiku će se sastati sa Nemačkom.

Tako su se „azuri“ na najbolji način revanširali Špancima za poraz u finalu prvenstva Evrope pre četiri godine i demantovali mnogobrojne stručnjake koji su im na ovom turniru dodelili ulogu autsajdera.

Fudbaleri Italije su po ko zna koji put dokazali da su neprevaziđeni majstori igre na rezultat. Iako u timu više nemaju velikih zvezda, ogromno iskustvo njihovih reprezentativaca bilo je dovoljno da sačuvaju jedinstven stil igre koji im decenijama donosi velike uspehe.

U prvom poluvremenu Italija je mogla da reši utakmicu da Španci na golu nisu imali fenomenalnog Davida de Heu, koji je u tih 45 minuta uspeo da odbani tri zicera i da tako spasi svoj tim blamaže. Kapitulirao je samo jednom, kada je odbanio snažan udarac Edera a njegovi saigači zaspali i
dozvolili Đorđu Kjeliniju da natrči na loptu i smesti je u gol.

Bio je to prvi gol koji je reprezentacija Španija primili u eliminacionoj fazi takmičenja na svetskim ili evropskim prvenstvima još od 2006. godine, kada je u osmini finala Mondijala izgubila od Francuske. U međuvremenu je dva puta bila prvak Evrope, a jednom prvak sveta.

U drugom poluvremenu Španci su bili primorani da krenu u napad sa šest-sedam igrača i imali su nekoliko prilika da izjednače, ali su i u tom delu igre najbolju šansu propustili Italijani, kada je Eder u 55. minutu posle izvanredne kontre izbio sam ispred španskog golmana, ali je
De Hea i tada bio siguran.

Neizvesnost je potrajala do poslednjeg minuta, kada je Italija znalački iskoristila odlazak gotovo svih španskih fudalera u napad, a dobar kontranapd realizovao je Gracijano Pele.

Sada predstoji duel evropskih fudbalskih titana i jedino što može da se kaže je da je šteta što do susreta Nemaca i Italijana dolazi već u četvrtfinalu. Nemci će biti favoriti, ali Italijani u tu utakmicu ulaze sa saznanjem da ih „panceri“ nikada nisu pobedili na svetskim i evropskih prvenstvima, a do sada su se sastajali osam puta.