Prvo zlato za Srbiju 1Foto: Olimpijski komitet Srbije

Reprezentativac Srbije u rvanju Davor Štefanek osvojio je zlatnu medalju u kategoriji do 66 kilograma na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru, pošto je u finalu pobedio Migrana Arutjunana iz Jermenije.

Štefanek je izjavio da još nije svestan šta je uradio i dodao da jedva čeka da izađe na balkon Beogradske skupštine.

Još ne mogu da verujem da se ovo desilo. Znao sam da sam spreman za današnji dan, ali ne mogu da dođem sebi. Hvala svima koji su bili oko mene, mojim trenerima, Udovičiću, Divcu, Sportskom savezu Srbije, svima koji su me podržavali, rekao je Štefanek za RTS. On je istakao da je njegov današnji uspeh, kao i zlatna medalja koju je osvojio na prvenstvu sveta pre dve godine, velika stvar za rvanje u Srbiji.

Kada sam se vratio sa svetskog prvenstva kao prvak rekao sam da se posle Rija vidimo na balkonu. Ovde sam došao do zlata i ispunio sam obećanje, kazao je Štefanek

To je prva medalja koju su srpski sportisti osvojili na Igrama u Riju. Ovo je inače i prva medalja za srpsko rvanje posle 32 godine, odnosno prvo zlato u ovoj disciplini posle 40 godina.

Finalna borba bila je neizvesna do poslednjeg sekunda jer je rezultat bio 1:1, a prednost je imao naš rvač zbog toga što je poslednji poentirao. Arutjunan je u poslednjih pola minuta jurnuo na sve ili ništa, pokušavajući da izgura Štefaneka sa strunjače i osvoji pobednosni poen, ali nije uspeo.

Jermenin je osvojo prvi poen tako što je Štefaneka izgurao preko ivice borilišta i prva runda je završena njegovim vođstvom. Na početku druge runde Arutjunanu je pukla arkada, pa je morala da mu se ukaže lekarska pomoć, a kada je meč nastavljen, Štefanek je izjednačio poenom kojim je jermenski rvač kažnjen zbog neakativnosti.

Prema pavilima rvanja u grčko-rimskom stilu, u sučaju da borba završi nerešenim rezultatom pobeđuje takmičar koji je poslednji osvojio poen. Ovog puta to je bio Štefanek.

Prvo zlato za Srbiju 2

Na putu do zlata Štefanek je u polufinalu savladao Šmagija Bolkvadzea iz Gruzije tušem posle svega minut i po borbe. On je u munjevitom napadu oborio Bolkvadzea na leđa i nije mu dozvolio da se izvuče iz zagrljaja, već ga je tuširao i završio meč u rekordno kratkom roku.

Tome je prethodila fantastična pobeda protiv prvaka sveta Nemca Franka Štablera na poene, rezultatom 6:2. Do nje je stigao zahvaljujući nezaboravnoj prvoj rundi u kojoj je poveo sa 5:1.

U drugoj rundi Nemac je krenuo na sve ili ništa, ali je Štefanek izdržao sve njegove napade. Štabler je uspeo da osvoji jedan poen i smanji na 5:2, ali je Štefanek odmah uzvratio i vratio prednost od četiri poena.

U prvom kolu Štefanek je savladao Japanca Inouea Tomohiru na poene sa 9:0. Bilo mu je potrebno svega 90 sekundi da protivnika dva puta baci na leđa, a potom i da ga izbaci sa strunjače, što mu je donelo devet poena, nakon čega je borba prekinuta.