Ploveći brodom ka Skijatosu, imate više nego dovoljno vremena da osmotrite svog ostrvskog domaćina, kome ime na grčkom jeziku znači – senka. Neki kažu da Skijatos znači „senovito mesto“, neki misle da ime potiče od mesta Skia sa Evije, odakle su pristigli halkiđanski kolonisti, a neki tvrde da Skijatos znači „senka Atosa“, tj „u senci Atosa“, što zaista predivno zvuči, iako bi se uvek našla zakerala koja bi pitala kako to Atos baca senku sa više od 150 kilometara udaljenosti?


Skijatos je verovatno najlepše ostrvo iz grupe Sporada (tu su još Skopelos i Alonisos, kao i malo udaljeniji – Skiros, uz još nekoliko manjih, i još manjih ostrva), jer je teško zamisliti nešto lepše od ploveće borove šume okružene sa više od šezdeset predivnih plaža. Uostalom, ovde se nalazi i najlepša, ili jedna od najlepših plaža Grčke, a kažu i celog Mediterana – čuveni Kukunaries (ili Kukunari), što na grčkom znači „(borova) šišarka“. To vam je veliki peščani zaliv od par stotina metara širine, po čijem obodu se nalazi gusta, zelena i mirišljava borova šuma, a leđa joj čuva jezerce Strofilija, što sve zajedno čini jedan zaštićeni park prirode – u čemu posebno uživaju lokalni labudovi i patke.

Naravno da ne možete očekivati da budete jedini gost na tako slavnoj plaži, pa se morate pomiriti sa tim da je plaža isparcelisana – redovima ležaljki i suncobrana, ali uz dovoljno slobodnog prostora da stavite svoj peškir – na sunce ili u blaženi zimzeleni hlad. Da na osunčanom Skijatosu svako ima pravo na svoj hlad, bez koga se jednostavno leti i ne može, primerom je pokazao i jedan domaćin iz obližnjeg Trulosa. On je na svom travnjaku postavio suncobran, a za njega vezao ovcu – kojoj je tako pružena mogućnost da se, posle dobrog obroka, opruži u obezbeđenom hladu, i to besplatno (Za razliku od ovce, turisti plaćaju svoj suncobran i njegov hlad. I ko je sad tu ovca?). Stanovnici Skijatosa očigledno vole životinje, barem neki od njih, pa na ostrvu možete naći i sklonište/prihvatilište za napuštene pse, kao i farmu za magarce, nešto kao malu grčku Zasavicu. Do te male farme (Donkey Club Skiathos) može se stići iz mestašceta Agia Paraskevi, asfaltnim puteljkom od 2 km (uz dobre putokaze) – a tamo ćete videti dvadesetak magaraca (istina, bez suncobrana, ali sa prirodnim hladom na raspolaganju), lokalnog Grka koji se stara o njima, i koji je odmah srdačno živnuo na pojam Zasavice (i o kojoj je govorio sa strahopoštovanjem!). A zašto farma? Pa, biće vam jasno kad čujete da je 1955. godine u Grčkoj živelo i njakalo 508.000 magaraca, a ovih godina ih ima manje od 15.000!!! Da se broj magaraca u regionu povećao, svi osećamo na svojoj koži, ali to opet ne objašnjava gde su nastali magarci iz Elade?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari