Caster Semenya competes at the World Athletics Championships in Oregon in 2022

Getty Images
Kaster Semenja osvojila je zlato na 800 metara na olimpijskim igrama u Londonu 2012. i Rio de Žaneiru 2016.

Međunarodna atletska federacija diskriminisala je dvostruku olimpijsku šampionku na 800 metara Kaster Semenju pravilom koja su je primorala da snizi nivo testosterona kako bi se takmičila, utvrdio je Evropski sud za ljudska prava.

Ovoj 32-godišnjoj Južnoafrikanki, rođenoj sa poremećajem u polnom razvoju, nije bilo dozvoljeno da se takmiči bez uzimanja lekova za smanjenje testosterona.

Evropski sud je u utorak presudio u korist Semenje u ovom slučaju.

Trostruka svetska šampionka na 800 metara i šampionka Komonvelta na 800 i 1.500 metara, Semenja je u dugom sporu sa vodećim svetskim atletskim telom od kada je 2018. godine uvedena pravila koja su od nje zahtevala hormonsko lečenje.

Do sada dva puta nije bila uspešna u pravnim bitkama da poništi odluku.

Slučaj protiv Vlade Švajcarske koja nije zaštitila njena prava, pokrenut je pred Evropskim sudom za ljudska prava pre tri godine.

U presudi objavljenoj u utorak, Evropski sud za ljudska prava zaključio je da Vlada Švajcarske nije zaštitila Semenju od diskriminacije kada je Vrhovni sud odbio da poništi odluku Suda za sportsku arbitražu koji je potvrdio pravila Svetske atletske federacije koja regulišu učešće sportista sa poremećajem polne diferencijacije.

Evropski sud za ljudska prava doneo je presudu većinom glasova: 4-3 u korist Semenje.

Svetska atletska organizacija saopštila je da presuda pokazala da je Evropski sud za ljudska prava „duboko podeljen“ i saopštila da će zatražiti od švajcarske vlade da predmet uputi Velikom veću Evropskog suda za ljudska prava na konačnu odluku.

„Ostajemo pri stavu da su propisi u vezi sa poremećajem polne diferencijacije neophodno, razumno i odgovarajuće sredstvo za zaštitu fer konkurencije u ženskoj kategoriji, kao što su i Sud za sportsku arbitražu i Švajcarski savezni sud utvrdili, posle detaljnog i stručnog pregleda dokaza“, navodi se u saopštenju Međunarodne atletske federacije.

Dodaje se da je slučaj pred Evropskim sudom pokrenut protiv države Švajcarske, a ne protiv Svetske atletske organizacije.

„Povezaćemo se sa Vladom Švajcarske u vezi sa narednim koracima i, s obzirom na snažna neslaganja u presudi, ohrabrićemo ih da traže da slučaj bude prosleđen Velikom veću Evropskog suda za ljudska prava na konačno odlučiuvanje“, piše u saopštenju Međunarodne atletske federacije.

Dodaje se da će propisi o navedenoj materiji koje je odobrio Svetski atletski savez u martu 2023. godine, ostati na snazi.

U saopštenju Evropskog suda za ljudska prava piše: „Sud je utvrdio da podnosiocu tužbe nisu pružene dovoljne institucionalne i proceduralne garancije u Švajcarskoj koje bi joj omogućile da njene pritužbe budu efikasno ispitane, posebno zato što su se one odnosile na potkrepljene i kredibilne tvrdnje o diskriminaciji kao rezultatu povećanog nivoa testosterona koji je uzrokovan razlikama u razvoju polova.“

Semenja navodi da uzimanje medikamenata koji utiču na smanjenje testosterona može da ugrozi njeno zdravlje i da njoj i ostalim sportistima sa istim poremećajem ograničava atletske sposobnosti.

Zbog presude, Semanja nije mogla da odbrani titulu šampionke na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Semenja, koja se oduvek legalno izjašnjavala kao žena, kaže da bi trebalo da joj bude omogućeno učešće na ženskim sportskim događajima, uprkos povišem nivou testosterona.

Ona je 2019. godine za BBC Sport izjavila da su je „razapeli“, ali da „nikada neće prestati da se bori“ protiv pravila Svetska atletska organizacija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari