European Council President Donald Tusk (L) and Britain"s Prime Minister Theresa May look on during a European Council meeting on Brexit

Getty Images
Britanija će sada u maju morati da održi izbore za Evropski parlament

Lideri Evropske unije dozvolili su Velikoj Britaniji produžetak roka za Bregzit do 31. oktobra, rezultat je petočasovnih pregovora u Briselu.

Time se izbegava mogućnost da Britanija u petak napusti EU bez sporazuma, jer britanski poslanici i dalje nisu usvojili plan na koji način će se to dogoditi.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk poručio je „britanskim prijateljima“ da „ne troše vreme“, dok je britanska premijerka Tereza Mej rekla da je cilj napustiti EU što je pre moguće.

Britanija sada u maju mora da održi izbore za Evropski parlament ili da, ukoliko se to ne desi, do 1. juna napusti EU bez sporazuma.

Mej je nešto ranije liderima EU tražila da rok bude do 30. juna, uz opciju da se Bregzit dogodi i ranije ukoliko poslanici odobre plan o izlasku.

„Sve je potpuno u rukama Britanije – mogu da usvoje sporazum o povlačenju i da rok do 31. oktobra bude ukinut“, rekao je Tusk posle sastanka.

Kako kaže, Britanija može da ponovo razmisli o svemu i izabere da „potpuno odustane od Bregzita“.

„Završiću sa porukom našim britanskim prijateljima – novi rok je fleksibilan, iako malo kraći nego što sam očekivao, ali i dalje dovoljno dug da se nađe najbolje rešenje. Molim vas, ne trošite vreme“.

Četiri razloga zbog kojih proces odvajanja od EU ne teče tako glatko
The British Broadcasting Corporation

Šta je dogovoreno:

  • Produžetak roka će biti dug „samo koliko je potrebno“ i „ne duži od 31. oktobra“, kako bi se omogućila ratifikacija sporazuma o povlačenju
  • Britanija mora da održi izbore za Evropski parlament i ukoliko to ne uspe da uradi, napustiće Evropsku uniju 1. juna
  • Evropski savet ističe da ne može biti ponovnog otvaranja pregovora o sporazumu o povlačenju

Novinarima se nakon toga obratila Tereza Mej, rekavši da Britanija može i ranije da napusti EU ukoliko poslanici odobre njen plan.

„Znam da je za mnoge građane veoma frustrirajuće to što sam morala da tražim produžetak roka. Britanija je do sada već trebalo da napusti EU i zaista mi je žao što i dalje nisam uspela da ubedim parlament da odobri sporazum.

„Ne pravim se da će biti lako ili da postoji jednostavan način da se reši pat pozicija u parlamentu, ali naša dužnost kao političara je da ispunimo demokratsku odluku donetu referendumom“, rekla je Mej.

Ovo je drugi put da je Mej tražila produžetak roka od Evropske unije, a prethodni rok istakao bi u petak.

Britanski poslanici odbili su nešto ranije odbili njen sporazum o povlačenju, a glasali su i protiv napuštanja EU bez sporazuma.

Donald Tusk

Reuters
Tusk je „britanskim prijateljima“ poručio da „ne troše vreme“

Noć veštica

Laura Kunsberg, politička urednica

Ne možete izmisliti nešto poput ovog – novi rok za Bregzit je Noć veštica.

Da odmah odustanemo od metafora sa horor filmovima i duhovima i razmotrimo zašto bi ta odluka mogla da bude dobra, a zašto loša.

Dobra? Najvažnije – Evropska unija je pristala da spusti gas. Nećemo izaći iz EU bez sporazuma.

Prevladao je stav premijerke da bi napuštanje Unije bez formalnog dogovora moglo da bude katastrofalno.

Međutim, ima i nekoliko potencijalno loših stvari – novi oktobarski rok možda ne donese ništa.

Ovo bi, iako ne volim što to kažem, moglo da znači samo još nekoliko meseci pat pozicije, nakon čega Britanija i EU shvate da su u istoj poziciji kao i sada.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari