Super League protest at Chelsea

Getty Images
Fudbal pripada nama, ne vama – poruka sa jednog od protesta navijača protiv Superlige

Zabrana klubovima da se priključe Evropskoj Superligi (ESL) bila je nezakonita, a upravljačka tela svetskog fudbala „zloupotrebljavaju dominantan položaj“, presuda je Evropskog suda pravde.

Superliga i kompanija A22, osnovana kako bi ustanovila novo evropsko klupsko takmičenje, tvrde da Evropska fudbalska unija (UEFA) i Međunarodna fudbalska federacija (FIFA), preteći da će sankcionisati sve koji se pridruže novoj ligi, krše zakon o konkurenciji.

Evropski sud pravde sada je doneo presudu u njihovu korist, a protiv krovnih organizacija evropskog i svetskog fudbala.

Međutim, sud je naveo i da „to ne znači da osnivanje takmičenja kao što je Superliga mora biti odobreno“, jer on ne odlučuje o tom konkretnom projektu.

Ipak, presuda će biti protumačena kao veliki udar na autoritet UEFA i FIFA i način na koji oni upravljaju fudbalom.

Saga o Evropskoj Superligi počela je u aprilu 2021. kada se 12 bogatih klubova prijavilo za novo evropsko klupsko takmičenje zatvorenog tipa – bez mogućnosti plasmana za druge u tu ligu.

Upravo je ta činjenica izazvala veliki bes navijača i drugih liga, koji su je nazivali elitističkom i u suprotnosti sa duhom fudbala, zbog čega su planovi o Superligi tada brzo propali.

Međutim, ESL nikada nije potpuno ukinut, a sada se ponovo priča o njoj.

Ubrzo posle presude, A22 je objavila prerađene predloge za projekat, koji bi ovoga puta podrazumevao evropski turnir u fudbalu za žene.

Plan predviđa ligaški sistem sa 64 kluba u tri lige u muškoj konkurenciji i 32 kluba i dve lige u ženskoj konkurenciji, što znači da u bi u te lige moglo da se uđe i iz njih ispadne.

Nedavno je objavljena i vest da bi i Crvena zvezda u budućnosti mogla da bude deo Superlige, što su iz tabora crveno-belih odmah demantovali.

123

BBC
Klubovi koji su 2021. želeli da budu deo Superlige

Šta je odlučeno?

U prvobitnom izveštaju, koji je prošlog decembra objavio Evropski sud pravde, navodi se da su pravila UEFA i FIFA „kompatibilna sa pravom konkurencije u Evropskoj uniji“.

Ipak, kada nova takmičenja „potencijalno ulaze na tržište“, ovlašćenja FIFA i UEFA moraju biti „transparentna, objektivna, nediskriminatorna i proporcionalna“, dodato je.

To u praksi nije tako i oni „zloupotrebljavaju dominantnu poziciju“, navodi se u izveštaju.

Zbog toga su pravila UEFA i FIFA o „odobravanju, kontroli i sankcijama“ za one koji će potencijalno učestvovati u novom takmičenju – neopravdana, dodaje se.

Reagujući na presudu Evropskog suda pravde, izvršni direktor kompanije A22 Bernd Rajhart napisao je na Iksu da je Superliga „izvojevala pravo na postojanje“.

„Uefin monopol je gotov. Fudbal je slobodan. Klubovi su sada slobodni od pretnji kaznama i slobodni da sami određuju njihovu budućnost“, naveo je.

„Za navijače – nudimo besplatan prenos svih utakmica Superlige. Za klubove – prihodi i solidarni troškovi će biti zagarantovani.“

Priča o Superligi već godinama izaziva veliku buru u svetskom fudbalu.

Njen deo trebalo je da bude šest klubova iz Premijer lige – Arsenal, Čelsi, Liverpul, Mančester siti, Mančester junajted i Totenhem – španski Atletiko Madrid i italijanski klubovi Inter Milan, zbog čega ih je UEFA kaznila.

Španski giganti Real Madrid i Barselona posebno su zainteresovani za njeno formiranje.

Real je pozdravio odluku suda, ističući da će klubovi sada biti „gospodari njihove sudbine“ i da je ovo „veliki dan za istoriju fudbala i za istoriju sporta“.

Iz Barselone su dodali da je ova presuda „utrla put za novo takmičenje“.

Španska La Liga prethodno je u saopštenju navela da je Superliga „sebičan i elitistički model“, zbog toga što nije potpuno otvorena za plasman drugih klubova u nju.

U Ligu šampiona, najjače evropsko klupsko takmičenje, klubovi danas imaju mogućnost plasmana kroz kvalifikacije ili poziciju u domaćoj ligi.

‘Niko nije očekivao da će ova presuda biti tako snažna’

Analiza Sajmona Stouna, BBC Sport

Ova presuda je ogroman udarac za UEFA i FIFA i njihov autoritet.

Formulacija presude kaže da ne postoji način da se proveri da li su njihove operacije zaista „transparentne, objektivne, nediskriminatorne i proporcionalne“.

Međutim, to ne znači da će Evropska Superliga zaista biti formirana.

Među engleskim klubovima se posebno stvorile mnogo zle krvi po tom pitanju.

Ipak, oni koji rade na tom projektu sada mogu da o viziji evropskog fudbala koji im odgovara razgovaraju sa kim žele, kada žele.

UEFA i FIFA će morati da rade sa njima ili rizikuju da izgube moć.

Niko, pa ni UEFA i FIFA, nije očekivao da će ova presuda biti tako snažna.

Njene posledice će se još dugo osećati.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari