Kosovo, izbori

DJORDJE SAVIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Na lokalnim izborima u četiri opštine na severu Kosova, glas za buduću vlast dalo je samo oko 3,5 odsto birača.

Građani sa biračkim pravom u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku birali su nove gradonačelnike, dok su u Leposaviću i Zvečanu glasali i za novi sastav skupština opština.

Centralna izborna komisija (CIK) objavila je da je u Leposaviću glasao 141 birač ili 1,06 odsto, u Zubinom Potoku 385 birača ili 5,78 odsto, u Zvečanu 204 birača ili 2,92 odsto, a u Severnoj Mitrovici 837 birača ili 4,62 odsto.

Na izbornim listićima bili su kandidati albanskih partija, iako su Srbi većinsko stanovništvo u ove četiri opštine, ali su partije srpske zajednice bojkotovale glasanje.

Izbori su bili organizovani i u kontejnerima koje je obezbeđivala policija.

Na izborima je ukupno glasalo 1.567 birača od ukupno upisanih 45.950, a od toga samo 13 Srba, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare.

Ističući da se „ovako nešto nije desilo u evropskoj istoriji od Drugog svetskog rata“, Vučić je zaključio da su izbori „poraz i kosovskog premijera Aljbina Kurtija i Kvinte“, koju čine Amerika, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija.

Albanski premijer Aljbin Kurti čestitao je novoizabranim predstavnicima, rekavši da će „raditi predano, u službi svih“.

Izbori su bili raspisani jer su predstavnici Srpske liste u novembru 2022. godine napustili institucije Kosova zbog odluke vlade u Prištini o zameni srpskih registarskih tablica kosovskim, kao i zbog suspenzije direktora Regionalne policije severa Kosova Nenada Đurića.

Opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na severu Kosova od 5. novembra su bez gradonačelnika.

Glasanje je prvobitno bilo zakazano za decembar prethodne godine, pa odloženo za 23. april.

Zbog masovnog bojkota Srba, i biračka mesta su bila na promenjenim lokacijama.

Kosovo, izbori, kontejner

Reuters
Pripadnici Kosovske policije obezbeđuju kontejner za glasanje (arhivska fotografija)

Na spisku Centralne izborne komisije (CIK) nije bilo školskih ustanova koje funkcionišu po srpskom sistemu, a ranije su služile kao biračka mesta.

Ukupno je bilo 19 biračkih centara – šest redovnih, a 13 alternativnih, odnosno kontejnera, koje su obezbeđivali pripadnici Kosovske policije.


Preliminarni rezultati Centralne izborne komisije u trci za gradonačelnike:

  • Severna Mitrovica: Erden Atić (Samoopredeljenje) 66,5 odsto (519 glasova), Taulant Keljmendi (Demokratska partija Kosova) 23,8 odsto (186 glasova), kandidat grupe građana Taulant Keljmendi 9,6 odsto (75 glasova).
  • Zvečan: Iljir Peci (Demokratska partija Kosova) 60 odsto (114 glasova), Fetah Peci (Samoopredeljenje) 37,4 odsto (73 glasa), nezavisna kandidatkinja Svetlana Pantović 2,6 odsto (pet glasova).
  • Zubin Potok: Izmir Zećiri (Demokratska partija Kosova) 52,1 odsto (196 glasova), Fljatron Hasani (Samoopredeljenje) 47,9 odsto (180 glasova).
  • Leposavić: Ljuljzim Hetemi (Samoopredeljenje) 73,5 odsto (100 glasova), Aljbuljena Hetemi Behljulji (Demokratska partija Kosova) 25 odsto (34 glasa). Na izbornom listiću nalazio se i kandidat Partije kosovskih Srba Aleksandar Jablanović koji je pre izbora povukao kandidaturu, ali je ipak dobio dva glasa.

Vučić: „Ništa Srbe niste razumeli“

U vanrednom obraćanju, predsednik Srbije je rekao da su se desile tektonske promene na Kosovu i da Evropa i Amerika nisu razumeli jasnu poruku Srba – da „ne pristaju na prikrivenu okupaciju“.

„Ovo je izborni debakl Kurtija i Kvinte, svih onih koji su ga hrabrili i koji su sebe lagali da je problem u Beogradu i kriminalnim organizacijama i da će izlaznost biti velika ako im obezbede veliku kontrolu policije.

„Ali dogodilo se i više od toga – juče je srpski narod pokazao da traži potpuno drugačiji pristup, pre svega međunardone zajednice, mislim na zapadne sile, veće poštovanje, dijalog i to stvarni, a ne nametanje rešenja“, rekao je Vučić.

Navodeći da je u birački spisak bilo upisano više od 43.000 Srba, a da ih je izašlo 13. Od toga su dvoje glasali greškom, dodao je.

Dakle, glasalo je 0,029 odsto Srba i značajno manji broj Albanaca nego 2021. godine, rekao je Vučić.

Izneo je podatak da je kandidat Kurtijeve stranke za gradonačelnika severnog dela Kosovske Mitrovice, gde većinski žive Srbi, dobio je tek 519 glasova, što je više nego duplo manje nego na izborima pre dve godine.

„Kurti nije razumeo, on misli da će da upravlja sa 400 glasova koji uglavnom ne žive u Mitrovici.

„Sve može, samo nemojte od Srba da tražite posle ništa“, kaže Vučić.

Predsednik Srbije je dodao da su izbori pokazali da suštinski dijalog ne postoji.

„Mi dobijamo nametnute papire, koji uvek moraju da idu u prilog Prištini, jer Kvinta podržava nezavisno Kosovo.

„I kada im govorite da se nešto dešava da se prelama u srcima i glavama ljudi, kažu da su to Vučićeve gluposti i da to Vučić naređuje“.

Naglasio je da su Srbi poslali jedinstvenu poruku – hoćemo da se čuje naš glas, da nas saslušate i da nećete moći da radite bez nas i samo ono što vi želite.

„Naš narod je referendumski rekao u kojoj zemlji živi, koga neće na severu Kosova, ali i pokazali svetu da ništa nisu razumeli osim činjenice da nikoga sem sebe nisu hteli ni da slušaju. Srbi neće da daju legitimitet prikrivenoj operaciji“, rekao je Vučić.

Zaključio je da se u nedelju desio „miran politički ustanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji koji neće da trpi nametnuta rešenja, zulum, ranjavanje, samo da bi dobio pohvalnu rečenicu iz Brisela i Vašingtona.“

Poručio je i da će Srbija glasati protiv prijema Kosova u Savet Evrope.

Kosovo, izbori

DJORDJE SAVIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Zubin Potok, 23. april 2023.

Reuters
Biračko mesto u Zubinom Potoku

Kurti: „Atmosfera je bila ucenjivačka, zato je izlaznost bila mala“

Kosovski premijer Aljbin Kurti čestitao je predsednicima i odbornicima koji su izabrani.

„Oni treba da rade predano i služe bez razlike. Vlada će ih podržati i pomoći“, napisao je Kurti na Fejsbuku, prenosi Kossev.

Zahvalio se građanima na smirenosti i hrabrosti, a dotakao se i onih koji na izbore nisu izašli, a zbog kojih je izlaznost okarakterisana kao veoma mala.

„Atmosfera je bila zastrašujuća i ucenjivačka, pa je izlaznost građana na izbore bila mala.

„Bojkot je nametnut kampanjom pretnje zvaničnog Beograda i njegovog kriminalnog oruđa na terenu na severu“, tvrdi Kurti.

Šta kaže EU, a šta Amerika

Evropska unija „primila je k znanju“ rezultate lokalnih izbora na Kosovu, saopštila je Evropska služba za spoljne poslove.

„EU smatra da su izbori održani u skladu sa pravnim okvirom na Kosovu, kao i da su preduzeti napori da proteknu bez problema i u redu.

„U isto vreme, EU žali što nisu sve stranke i zajednice iskoristile demokratsko pravo da učestvuju i glasaju na izborima.

„Veoma niska izlaznost, posebno među kosovskim Srbima, pokazuje da ovaj proces nije i ne može se smatrati uobičajenim.“

Američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil danas nije želeo da komentariše izbore na severu Kosova, rekavši samo da je ambasada SAD u Prištini već objavila saopštenje.

U tom saopštenju navedeno je da su izbori bili po zakonu i izraženo je žaljenje što nisu sve stranke iskoristile demokratsko pravo da učestvuju, prenela je agencija Beta.


Petnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari