An armoured military vehicle speeds through Chasiv Yar during heavy fighting at the frontline of Bakhmut and Chasiv Yar, Ukraine, April 10, 2023. REUTERS/Kai Pfaffenbach

Reuters/Kai Pfaffenbach
Juriš ka liniji fronta u Bahmutu, gradu u Donbasu, gde se vodi jedna od najdužih i najkrvavijih borbi od početka rata

Rusija i Ukrajina razmenile su zatvorenike, dok se nastavljaju teške borbe za Bahmut, a Pentagon proverava autentičnost poverljivih vojnih dokumenata o ratnim planovima Kijeva, koji su navodno procurili na internetu.

Stotinu ratnih zarobljenika i 24 dece vraćeno je u Ukrajinu, a 106 u Rusiju, saopšteno je iz Kijeva.

Situacija u Bahmutu je „veoma teška, na ivici krize“ kaže Oleg Ždanov, ukrajinski vojni ekspert.

Prema poslednjim izveštajima, linija fronta se postepeno pomera na zapad, a Rusija je prešla na taktiku „spaljene zemlje“, obasipajući ukrajinske položaje udarima sa kopna i iz vazduha.

Bitka za Bahmut u Donbasu vodi se mesecima i osim što je najduža ujedno je i najkrvavija do sada.

Pentagon istražuje najveće navodno curenje poverljivih informacija o ratu koje su vodili Amerikanci u 14 meseci od početka ruske invazije.

Internetom kruže desetine datiranih dokumenata, mnoštvo nejasnih vojnih skraćenica, od kojih su neke klasifikovane kao strogo poverljive, a daju detaljnu sliku rata u Ukrajini, piše Pol Adams, diplomatski kolumnista BBC-ja.

„Ministarstvo odbrane nastavlja da istražuje i proverava autentičnost fotografisanih dokumenata koji kruže društvenim medijima i koji izgleda da sadrže poverljive i veoma osetljive informacije“, saopštila je Sabrina Sing, zamenica sekretara za štampu Pentagona.

Podaci govore o gubicima obe strane, o njihovim slabostima i, što je najvažnije, o odnosu snaga u mogućoj prolećnoj ofanzivi Ukrajine, o kojoj se toliko dugo priča.

Više pročitajte ovde.


Dan 411.

  • Situacija u Bahmutu „na ivici krize“
  • Ukrajine i Rusija razmenile zarobljenikePentagon proverava dokumenta o ratnim planovima Kijeva
  • U granatiranju Zaporožja dve osobe su poginule, među njima i jedanaestogodišnja devojčica
  • Papa Franja tokom uskršnje mise pozvao međunarodnu zajednicu da što pre zaustavi rat u Ukrajini
  • Ministarstvo odbrane Rusije izradilo je priručnike za borbu protiv zapadnih tenkova
  • Dvojica Rusa osuđena na 19 godina zatvora zbog napada i paljenja vojnog odseka u gradu Bakal na Uralu – više pročitajte ovde
  • Antiratna aktivistkinja optužena u Moskvi za terorizam zbog umešanosti u ubistvo blogera bliskom Kremlju – više pročitajte ovde

Kakvi dokumenti kruže društvenim mrežama i ko stoji iza „curenja“?

Na društvenim mrežama pojavio se deo navodno poverljivog američkog materijala koji obuhvata više od 100 dokumenata koji se, pored Ukrajine, tiču i Bliskog istoka i Kine, piše američki list Njujork tajms.

Tri američka zvaničnika su za Rojters rekli da iza navodnog curenja verovatno stoje Rusija ili proruski elementi, dok je Njujork tajms ranije to nazvao „prvim prodorom ruske obaveštajne službe od početka rata“.

List prenosi da se jedan od dokumenata objavljenih na anonimnom forumu 4chan sadrži mapu koja prikazuje tok borbenih dejstava u ukrajinskom Bahmutu.

Visoki obaveštajni zvaničnik nazvao je curenje „noćnom morom za Pet očiju“, misleći na savez zemalja koje aktivno dele obaveštajne podatke – Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Australija, Novi Zeland i Kanada.

Međutim, dokumenti koji su navodno procureli, po svemu sudeći, ne tiču se samo tajnih podataka o vojnim planovima Ukrajine.

Analitičari koji su pregledali dokumente kažu da novi skup podataka sadrži osetljiv materijal sa brifinga o Kini, Indo-pacifiškom regionu, Bliskom istoku i terorizmu u svetu.

Novoj seriji navodnih američkih tajnih dokumenata prethodili su podaci iz prvog curenja informacija, koje je takođe obelodanio ovaj američki list – slike navodnih dokumenata Pentagona i NATO-a u vezi njihove pomoći sa pripremom ukrajinske kontraofanzive na rusku vojsku.

Kijev je dokumente objavljene tada nazvao lažnim, dok je Pentagon objavio saopštenje u kojem se navodi da Ministarstvo odbrane istražuje informacije o mogućem curenju podataka.

U petak, kada je otkrivena nova serija dokumenata, američki predstavnici su rekli da nemaju šta da dodaju.

Prva grupa dokumenata objavljena je najkasnije 1. marta, što je, kako su primetili stručnjaci, dovelo u sumnju njihovu relevantnost.

U ovim dokumentima se ne pominje datum i mesto nastupajuće ofanzive, ali sadrže informacije o tome koliko brigada Ukrajina planira da se pripremi za ofanzivu i koliko će opreme dobiti.

Takođe, u jednom dokumentu objavljenom na društvenim mrežama, prenosi Rojters, navodi se da je od početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno 16.000 do 17.500 ruskih vojnika.

Čini se da su dokumenta izmenjena kako bi se smanjio broj žrtava koje su pretrpele ruske snage, kažu američki zvaničnici, dodajući da su njihove procene bile neformalne i odvojene od istrage samog curenja.

Amerika veruju da je stvarna cifra mnogo veća, negde oko 200.000 ubijenih i ranjenih Rusa, rekli su zvaničnici.

Rojters nije mogao da potvrdi autentičnost dokumenata.

Savetnik ukrajinskog predsednika rekao je u petak da je curenje sadržalo „veoma veliku količinu fiktivnih informacija“ i da liči na rusku operaciju dezinformisanja kako bi se unela sumnja u planiranu kontraofanzivu Ukrajine.

„Ovo su samo standardni elementi operativnih igara ruske obaveštajne službe. I ništa više“, naveo je Mihail Podoljak u pisanoj izjavi, a preneo Rojters.

Naknadno je objavljeno da su američke obaveštajne agencije saznale za pokušaj ruske plaćeničke grupe Vagner da kupi oružje od Turske, piše Vašington post, na osnovu tajnih dokumenata Pentagona koji su procurila.

Iz njih proizilazi da su se početkom februara predstavnici Vagnera sastali sa određenim ljudima u Turskoj, nadajući se da će nabaviti oružje i opremu za „Vagnerove operacije“ u Maliju i Ukrajini.

Iz izveštaja nije jasno da li je turska vlada bila upoznata sa ovim pregovorima i da li su bili uspešni.

U istom talasu se saznalo i da je američka obaveštajna služba navodno presrela južnokorejske mejlove u kojima se razgovaralo o mogućnosti isporuke oružja u Ukrajinu.

Seul zvanično odbija da isporučuje oružje Ukrajini, ali ne zabranjuje ponovni izvoz nekih komponenti, dok Vašington pokušava da ga ubedi da počne da snabdeva oružjem.


Ruski aktivista otkrio Vagnerovo groblje, pa je morao da pobegne iz zemlje

Vitaly Votanovsky wearing a t-shirt which reads 'no to war' in Russian

Vitaly Votanovsky
Vitalij Votanovski je uhapšen na početku rata jer je nosio natpis na majici „Ne Putinu!“ i „Ne ratu!“

Ruski aktivista koji je otkrio detalje sahranjivanja Vagnerovih plaćenika ubijenih u Ukrajini napustio je Rusiju.

Vitalij Votanovski, koji je počeo da dokumentuje smrt ruskih vojnika u Ukrajini tako što je kontrolisao groblja u njegovom regionu, pobegao je iz zemlje 4. aprila pošto je dobio brojne pretnje smrću.

„U januaru je neko nazvao i ponudio mi ‘mesto na groblju'“, objašnjava Vitalij.

„Bila su tri takva poziva – ja sam dobio dva, a moj vozač Viktor je dobio jedan.“

Kap koja je prelila čašu usledila je prošle nedelje kada je prolazeći pored policijske stanice u Krasnodaru od službenika dobio komentar – „Spremi se. Dolazi“, misleći na reakciju države.

Vitalij je pobegao u Jermeniju, a sada planira da zatraži politički azil u Nemačkoj.

Više o ovom slučaju pročitajte ovde.


Godinu dana invazije

BBC

Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari