Slavlje

Reuters

Pobeda je bila potrebna, pobeda je i ostvarena.

Srbija je ubedljivim trijumfom na Dominikanskom Republikom od 112:79 obezbedila plasman u četvrt finale Svetskog prvenstva u košarci 2023. gde će se sastati sa pobednikom meč između Litvanije i Sjedinjenih Američkih Država.

Posle poraza od Italije, Srbija se probudila i odličnom igrom u poslednjoj utakmici grupe I, plasirala u eliminacionu fazu Mundobasketa.

Zavidnu prednost koju su srpski košarkaši, predvođeni raspucanim kapitenom Bogdanom Bogdanovićem, Vanjom Marinkovićem i Nikolom Milutinovim stekli u prvoj četvrtini samo su povećavali do kraja utakmice.

Kapiten reprezentacije Srbije Bogdan Bogdanović postigao je 20 poena, uz neverovatan procenat koji je pokvarilo samo jedno promašeno slobodno bacanje.

Gotovo da nije bilo igrača koji se nije upisao u listu strelaca, a zapaženu partiju su još pružili i Stefan Jović sa 12 poena i 7 asistencija, Filip Petrušev sa 14 i Marko Gudurić sa 10 poena.

Do ovako efikasnog rezultata dovela je i dobra odbrana, uz veliki broj poena iz kontre.

U redovima Dominikanske Republike najbolji je bio Karl Entoni Tauns sa 25 postignutih poena.

Srbija je ovom pobedom zauzela drugo mesto u grupi I, iza prvoplasirane Italije koja takođe čeka svog protivnika u meču između Litvanije i Amerike.

Kako je tekao meč?

Prvi napad na utakmici pripao je košarkašima Srbije, a prve poene za „orlove“ nekoliko sekundi potom postigao Vanja Marinković trojkom iz ugla.

Kapitena naše reprezentacije Bogdana Bogdanovića šut za tri poena nije hteo protiv Italije, ali je proradio na ovoj utakmici već pri prvom pokušaju za vođstvo od 10:4.

U narednom napadu istom merom je uzvratio Karl Entoni Tauns, prva zvezda Dominikanske Republike i centar NBA tima Minesota timbervulvs.

Pri rezultatu 16:7 usledio je prvi tajmaut koji je tražio Nestor Garsija, selektor karipske zemlje, ali to nije urodilo plodom.

Reprezentacija Srbije je nastavila uspešno, kako je i počela – nizali su se poeni Nikole Milutinova, Vanje Marinkovića i kapitena Bodanovića, te je razlika u jednom trenutku dostigla 18 poena za naše košarkaše.

U poslednja dva minuta došlo je do opuštanja srpskom tima, ali je rezultat na kraju prve četvrtine bio zavidnih 29:15 za našu reprezentaciju.

Bogdan Bogdanović

Reuters

Dominikanska Republika je u drugoj četvrtini postigla prve poene i smanjila na 12 razlike posle dva prokockana napada Srbije.

Međutim, ubrzo su „orlovi“ nastavili dominaciju na terenu o čemu je govorila i velika razlika koja se uglavnom kretala na oko dvadesetak poena do kraja poluvremena.

Dobra partija srpskih košarkaša, uz podršku navijača sa tribina, vratila je osmehe na njihova lica i dodatno pojačala pozitivnu energiju u timu.

To se odrazilo i na konačni rezultat prvog dela meča – 56:35, koji je kapiten srpskog tima Bogdan Bodanović završio sa 14 poena, bez promašaja iz igre.

Tauns

Reuters

Treća četvrtina je počela greškom u koracima Vanje Marinkovića, ali se srpski bek par minuta kasnije ispravio postigavši još jednu u nizu trojki.

Važnu ulogu na terenu odigrao je i Nikola Milutinov koji je nekoliko puta efektivno zakucao, što je dodatno poboljšalo atmosferu.

Sredinom trećeg dela susreta srpski plejmejker Stefan Jović ukrao je loptu i postigao pogodak uz faul, koji je takođe realizovao sa linije slobodnih bacanja.

Jedan od glavnih aduta u reprezentaciji Dominikanske Republike – Andres Feliz, koji nastupa za španski Huventud, isključen je iz igre nakon ponovljene nesportske lične greške.

Vođstvo Srbije je nadalje samo raslo do 87:53.