Outgoing UK prime minister Liz Truss

Getty Images
Liz Truss was the shortest ruling British prime minister in history

Posle ostavke Liz Tras posle burnih 45 dana na položaju, Velika Britanija će dobiti novog premijera – trećeg ove godine.

Naslednik britanskog premijera sa najkraćim mandatom u istoriji biće isto tako peti lider Konzervativne stranke za šest godina.

Posle odustajanja Peni Mordant i prethodno m,ebnakadšnjeg premijera Borisa Džonsona, Riši Sunak je prvi favorit za mesto novog premijera.

Peni Mordant, koja je bila trećeplasirana na izborima u Konzervativnoj stranci i potom podržala Liz Tras, saopštila je da povlači kandidaturu i da će sada podržati Rišija Sunaka.

Ako Sunak bude izabran, a ima najveće šanse, postaće prbi premijer britansko-azijskog porekla.

Riši Sunak

Rishi Sunak

Reuters

Bivši ministar finansija ostao je drugoplasirani posle Liz Tras na prethodnim izborima za liderstvo Konzervativne stranke održanim prošlog meseca.

Tokom izbornog procesa on je upozoravao da će poreski planovi njegove rivalke naškoditi britanskoj privredi, ali nije uspeo da ubedi članove partije da je on pravi čovek za taj posao i izgubio je za 21.000 glasova.

Sunakovi roditelji doselili su se u Veliku Britaniju iz istočne Afrike i oboje su indijskog porekla.

Rođen u Sautemptonu, Sunak je imao privatno školovanje, kasnije studirajući na Oksfordskom univerzitetu, a potom i Stenfordu.

Postao je poslanik 2015. i malo je ko van Vestminstera čuo za njega, ali je do februara 2020. godine već bio kancelar blagajne.

Vrlo brzo je morao da se uhvati u koštac sa pandemijom korona virusa, potrošivši ogromne količine novca na pokušaje da održi privredu u životu tokom zaključavanja, što je pojačalo njegovu popularnost.

Međutim, njegova reputacija pretrpela je veliki udarac posle kontroverze oko poreskih poslova njegove supruge, a nedugo zatim bio je novčano kažnjen zbog kršenja pravila karantina.

Kemi Badenoh

Kemi Badenoch

PA Media

Kemi Badenoh je bila iznenađujuće dobro plasirana kandidatkinja na najskorijim izborima za lidera stranke – i iako nije pobedila, ova izborna trka pomogla je da joj se značajno popravi status.

Rođena u Vimbldonu, u južnom Londonu, odrasla je u SAD i Nigeriji, gde je njena majka, profesorka psihologije, držala predavanja.

Pre nego što je ušla u Parlament, radila je za privatnu banku Kouts i za časopis Spektejtor.

Njen najviši položaj u vladi do danas bio je vođenje odeljenja za međunarodnu trgovinu u kabinetu Lis Tras.

Suela Brejvermen

Suella Braverman

Getty Images

Ostavka bivše ministarke unutrašnjih poslova pojačao je pritisak na Liz Tras i premijerka je i sama podnela ostavku 24 časa kasnije.

Iako je Suela Brejvermen formalno otišla zbog curenja podataka, njeno besno pismo ostavke nagovestilo je neslaganje oko imigracije.

Brejvermen je želela da se dodvori desničarskom krilu svoje partije po socijalnim pitanjima, rekavši da je njen „san“ da počne da transportuje migrante u Ruandu, kao i kritikovanjem „osvešćenih ljubitelja tofua“.

Bivša advokatkinja pristalica je Bregzita i bila je državna tužiteljka u vladi Borisa Džonsona.

Učestvovala je na poslednjim izborima za lidera stranke posle njegove ostavke, ali je izgubila na glasanju u drugom krugu.

Njeni roditelji su šezdesetih emigrirali u Veliku Britaniju iz Kenije i sa Mauricijusa, i oboje su se bavili lokalnom politikom – majka joj je 16 godina bila odbornica.

Rođena je u severozapadnom Londonu i budista je.

Peni Mordant odustala

Penny Mordaunt

Reuters

Peni Mordant je učestvovala na poslednjim izborima i stekla veliku podršku kolega poslanika, ali joj je zamalo izmaklo da se plasira među najbolje dvoje.

Nakon što je podržala Tras, imenovana je za predsednicu Predstavničkog doma i Lorda predsednika Saveta – što znači da predsedava nad Pristupnim savetom za novog kralja.

Mordant je 2019. ušla u istoriju postavši prva žena na mestu ministra odbrane – što je prirodna uloga za mornaričku rezervistkinju koja je već služila kao ministarka oružanih snaga pod Dejvidom Kameronom.

Džonson odustao

Boris Johnson

Getty Images

Boris Džonson je u julu bio prinuđen da podnese ostavku, posle masovne pobune ministara i poslanika.

Ostavka je usledila posle višemesečnih prepirki oko zabava premijerskoj zgradi u vreme izolacije tokom pandemije korona virusa.

Bilo je i drugih skandala u vezi sa Džonsonom.

Uprkos nagoveštajima da bi mogao ponovo da se kandiduje, Džonson je odustao od te ideje.

Rekao je da ima potrebnu podršku, ali da to ne bi bila „ispravna stvar“.

Džonson je naveo da ga je privukla trka zato što je „doveo stranku do velike izborne pobede pre manje od tri godine – i veruje da je zato u jedinstvenoj poziciji da sada spreči opšte izbore“.

„Opšti izbori bi bili još jedna katastrofalna stvar u vreme kada vlada mora da se usredsredi na ekonomske pritiske sa kojima se suočavaju porodice širom zemlje“, naveo je on.

Ipak, kako je objasnio, „ne možete efikasno vladati ako nemate ujedinjenu stranku u parlamentu“.

„Verujem da imam mnogo toga da ponudim, ali se bojim da ovo jednostavno nije pravi trenutak“.

Kako se bira lider

BBC

Kako će biti izabran novi lider?

Iako će novi lider stranke postati premijer, za njega ne glasa najšira javnost, a postoji proces kroz koji se mora proći da bi se postao potencijalan kandidat.

Prvo mu treba najmanje 100 nominacija od kolega torijevskih poslanika da bi dospeo na izbornu listu, što znači da neće moći da se kandiduje više od troje njih, zato što ima ukupno 357 torijevskih poslanika.

U praksi, vrlo je verovatno da će biti dva kandidata; ili čak samo jedan, koji će postati lider bez glasanja članova partije.

Ako samo jedna osoba dostigne prag od 100 glasova u ponedeljak, ona će postati novi lider, pa tako i novi premijer, a izborna trka neće prelaziti u sledeći krug.

Ako bude bilo više od jednog kandidata sa dovoljno nominacija, konzervativni poslanici će morati da glasaju.

A ako budu ostala dva kandidata i posle izbora, što će reći ako se niko ne bude povukao posle preliminarnog glasanja, članovi stranke učestvovaće u onlajn glasanju kako bi odlučili o pobedniku.

Pobednik će biti proglašen pre petka 28. oktobra.

I zato nas pratite da saznate ko će to biti, dok Velika Britanija još jednom iščekuje da dobije novog premijera.


Pogledajte video

Kratak i buran put bivše britanske premijerke – u 90 sekundi
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari