Blokada Filozofskog fakulteta u Beogradu zanimljiva je i zbog gotovo uniformne medijske pažnje koja joj se pridaje – tako su istovetni tekstovi podrške grupi studenata koji sprovode blokadu, koju je akademcima pružio sociolog Todor Kuljić, za samo par dana objavljeni na sajtu Peščanika, u Politici i u Danasu. (Mada su ovi tekstovi širi po obimu i predstavljaju pokušaj analize daleko šireg društvenog konteksta, odnosno nacrt određenog političkog programa). Studenti koji blokiraju fakultet predstavljeni su kao heroji savremenog doba, nasuprot silama mraka, koje predstavljaju uprava fakulteta, rektor, ministar prosvete, kao i Vlada u celini.


Međutim, u dosadašnjim reagovanjima na blokadu, niko nije hteo da čuje komentare ni reagovanja drugih studenata (ako se tvrdi da njih 420 podržava blokadu, a na Filozofskom studira 6.000, računica je jasna), niti drugih zaposlenih (kojih ima 255). Nema pominjanja pretnji koje studenti koji blokiraju upućuju zaposlenima, niko ne pominje strah studenata koji ne podržavaju blokadu (kao ni njihovih nastavnica i nastavnika – iskustva koleginica sa odeljenje za istoriju umetnosti i istoriju su tu vrlo upečatljiva), i koji se jednostavno plaše da se oglase. A mediji ne pokazuju neko naročito interesovanje da objave nešto što bi kvarilo unisonu sliku koju su stvorili. Pošto je fakultet blokiran (dakle, ne sprovodi nastavne aktivnosti), zaposleni neće dobijati plate, ili će one biti znatno umanjene – i ovo se odnosi na sve zaposlene na Filozofskom fakultetu, uključujući dakle, i pomoćno osoblje, studente koji pomažu u nastavi, itd.

Ukoliko blokada potraje, biće verovatno izgubljen ceo semestar, možda i čitava školska godina. Ne sumnjam da će državne institucije naći načina da se finansijski teret nekako premosti (dakle, ekstremizam nekolicine dobro organizovanih studenata plaćaće solidarno svi u društvu), ali studentima koji žele da studiraju niko neće moći da nadoknadi izgubljeno vreme. U stvari, problem je, izgleda, što oni koji danas blokiraju fakultet čekaju da se (kao 1968.) pojavi Tito, da kaže „studenti su u pravu“, pa da svi složno zaigraju kozaračko kolo. Neko bi možda trebalo da ih obavesti da je Tito umro.

Autor je naučni savetnik u Institutu društvenih nauka i profesor antropologije na univerzitetima u Ljubljani i Beogradu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari