Gotovo je nemoguće formirati obrazac za eksploziju nasilja među mladima, koja demontira Srbiju po olabavljenim socijalnim šavovima. Kako pronaći crvenu nit za slučajeve u kojima je student zapalio novosadski kafić u kojem je stradalo osam mladih, gde su petorica đaka seksualno zlostavljala drugaricu u dvorištu škole, ili kako su malodobni huligani demolirali bolnicu u Kraljevu.

Gotovo je nemoguće formirati obrazac za eksploziju nasilja među mladima, koja demontira Srbiju po olabavljenim socijalnim šavovima. Kako pronaći crvenu nit za slučajeve u kojima je student zapalio novosadski kafić u kojem je stradalo osam mladih, gde su petorica đaka seksualno zlostavljala drugaricu u dvorištu škole, ili kako su malodobni huligani demolirali bolnicu u Kraljevu. Da li su učesnici ovakvih nedela potencijalne ubice, kao što je od prekjuče postao mladić iz Leskovca, koji je presekao vršnjaku arteriju, a što bi uskoro mogao da bude i srednjoškolac iz Subotice, čija žrtva leži u dubokoj komi?
Jedino u čemu nadležni nemaju dileme jeste to da je vaspitanje postalo zaboravljena kategorija. Uzrok najčešće traže u porodici, jer delinkventi u 90 odsto slučajeva potiču iz razvedenih brakova ili iz porodica u kojima su teško narušeni odnosi. Sve ostalo, kao što su narkotici, poplava nasilja i pogrešnih uzora u medijima, navijački klanovi, dostupnost oružja, po tim tumačenjima samo su socijalni milje koji može da bude plodno tle za ono što (ne)učini vaspitanje.
Zaboravlja se jedino da sadašnje društvo i nema temelj. Pre bi se moglo reći da se između oparanih socijalističkih niti društva devedesetih rađala i da je stasala sadašnja generacija delinkvenata. Danas je roditeljima verovatno i teže da sačuvaju decu od poroka, jer civilna baza društva postoji samo u tragovima. Srednja klasa nije obnovljena, razvojni uzori su magloviti, politika je zagađujuća, sve sfere uspešnosti su pomerene pa je i sport postao leglo kriminala, strah se uvukao u pore društva.
Verovatno je ovo potonje i najjefikasniji okidač nasilja, ne samo kod mladih. Kada je Majkl Mur analizirao osobine društva Kanade i SAD da bi objasnio drastičnu razliku u nivou kriminala, gotovo da je bio poražen sličnim stvarima. Jedino što je on uočio kao bitnu razdelnicu severnoameričih suseda jeste opšti nivo straha (neki bi rekli i paranoje). Tamo gde se decenijama stvara kult sveopšte ugroženosti u kojem je poželjno i ubiti ako ti je neko kročio u kuću, buja kriminal i nasilje svih fela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari