Dopunski rad – dopunska korupcija

Ostavite komentar


  1. A da li je normalno da dojučerašnja sekretarica u MUP ili BIA završi neki usput-nizput fakultet, i biva rasporedjena na mesto inspektora i sl., Te da ima veću platu od subspecijaliste i doktora nauka u Kliničkom centru. Znam nekoliko takvih slučajeva, Srbija je mala zemlja. Dakle, udri doktore. Prvi im dajem novac, da ne čekam po dva tri meseca na pregled. Kad mogu molerima i automehaničarima, mogu vala i njima. Nego, hajte vi podignite im plate za početak na 1500 evra…

    1. Ma nije usput ni nisput nego kupila diplomu kao i vecina koja ,,studira,, na privatnim ,,fakultetima,, a zavrsila nekakvu žlj srednju skolu sa 3.00, a sad u pedesetim im udarila ineligencija u glavu pa neki takvi rade i u ministarstvima, samo im pogledajte diplome iy srednjih skola i bice vam sve jasno.

  2. Lekari imaju svoje radno vreme. Nakon toga imaju pravo da rade sta zele, pa ako hoce i dopunski da rade. U celoj EU lekari umaju pravo da po posebnim cenama prime i operisu privatnog boleanika u bolnicama u kojima rade i to ni jedan evropski zakon ne smatra koeupcijom. Konstatacija da smo nedovoljno zauzeti tokom radnog vremena je krajnje maliciozna i sa ovakvim povezivanjem dopinskog rada i korupcije ne razume realno los polozaj lekara u srbiji koji masovno napustaju Srbiju. Ukoliko se lekari realno ne nagrade za svoje znamje i stres koji podnose uskoro cemo postati zemlja koja ce ostati bez doktora u javnom sektoru. Niko ne postavlja pitanje da 90% bolnica u Srbiji ima sanitarne uslove ispod svakog dostojanstva, da su bolnice ruine, pa sam tim i opremljene na nivou nerazvijenih zemalja. Ne razumem se u zakone ali ovakav tekst o korupciji u zdravstvu je parcijalna, minorna analiza koja ni ne pokusava da razume sustinski problem srpskog zdravstva

    1. Ma prijatelju ne moze tako ako hoces da radis privatno ti napusti drzavno i oslobodi radno mesto da moze da se zaposli jos neko, a ne nekom sve a nekom nista ili inostranstvo.

  3. Devedesetih godina prilikom stručnog boravka u Londonu, kolege Englezi su mi rekli da vreme rada van posla u državnoj bolnici ne sme da bude više od 30% angažmana u državnoj bolnici! Svako ko prekorači ovo vreme podleže kazni. Razlog je jednostavan kako su mi rekli: nemoguće je da lekar bude radno sposoban i ne pravi greške ako radi više. Ko kod nas to kontroliše? Dakle, jedna Engleska želi da održi smisao zdravstva: da služi maksimalno pacijentu. Kod nas je obrnuto, na prvom mestu je interes lekara da zaradi više po cenu lošije zdravstvene usluge. Verujte mi, ako se tokom radnog vremena posvetite maksimalno pacijentu, malo vam vremena i snage ostaje za dodatni rad. Znači, naši lekari su išli linijom manjeg otpora. Umesto da se suprotstave vlasti i traže veće plate, oni su našli način da povećaju primanja, ali na štetu pacijenta. Uostalom, ako svi pacijenti ne mogu da dobiju zdravstvenu uslugu u državnim bolnicama u radno vreme, onda je krahirala država i ministarstvo zdravlja. Ali mi odavno živimo u nepostojećoj državi gde se neuspeh proglašava za uspeh, gde se smanjuje broj stanovnika, a narod pati i nestaje….

  4. Sve dok se radi u privatnim i drzavnim zdravstvenin ustanovama bice korupcije pljacke drzavnih para i sredstava, masovno nezaposlenih doktora i liste cekanja za snimanja operacije i preglede, kratko receno tipican primer sukoba interesa koji je nedopustiv.

  5. Zašto državnim lekarima država koja im je gazda a prema kojima zbog teškog materijalnog položaja navodno gaji saosećanje, ne počne da ih plaća koliko i siromašna Rumunija, lekarima 2700 Eura a sestrama 900 Eura? Zašto je država maćeha prema lekarima a majka prema svojim kafe kuvaricama i pi-arkama? U kojoj evropskoj državi postoji ovakav zdravstveni sistem kada je sve davno privatizovano a za one koji nemaju novce postoje domovi zdravlja i bolnice – besplatno. Oni koji žale mlade lekare koji moraju da traže hleb u tudjini trebalo bi da svoj gnev usmere ka onima koji rade na pet – đest mesta pa uzimaju mladima, malo im je jedno radno mesto. Zašto prijatelji dopurada ne dozvole privatnicima da se oni malo „omaste“ na magnetima, skenerima i gama-noževima milionske vrednosti kada su kroz poreze i prireze aktivno učestvovali u njihovoj kupovini? Je li to pravda?

  6. Neka svakome poslodavac uplaćuje na tekući račun bruto platu pa neka svako bira gde će da uplaćuje sebi zdravstveno osiguranje a lekari onda neka sede na dve stolice i previde pacijente iz državnog sistema u privatne klinike do mile volje.

  7. Pa kad je ovde u Sm.Palanci 300evrica da bi ti porodili zenu zamisli u Bgu i to godinama i svi znaju a niko ne hapsi procesljajte doktorku Nadu i njenog muza isto lekara sada u penziji procesljajte malo njihovu imovinsku kartu da kazem oni su sa Kosova zaposljeni u Palanackoj bolnici

Ostavite komentar


Lični stavovi

Proricanje krivičnih dela 8

Proricanje krivičnih dela

Tri karte za Holivud. Verujem da je svako gledao ovaj film u kome Branislav Lečić glumi komandira policijske stanice Gornje Polje, zaduženog da organizuje doček druga Tita. Kako bi sve bilo savršeno, on zabranjuje seljacima da drže stoku, zatvara sve koji bi mogli da predstavljaju "opasnost" i na kraju hapsi i rođenog brata koji je u tom trenutku došao iz Amerike, jer i on je sumnjiv.

Naslovna strana

Naslovna strana za 11. i 12. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zdravko Šotra, filmski režiser

Danas čitam danas, Danas sam čitao juče i sutra ću čitati Danas zato što je to sve što nam je ostalo od dnevne štampe.