Džejms Stajnberg, zamenik američke državne sekretarke Hilari Klinton, ima ključnu reč na pregovorima između političkih lidera Bosne i Hercegovine i predstavnika EU i SAD, koji su juče nastavljeni u Butmiru nadomak Sarajeva. Razgovore o promenama Ustava BiH i rešenjima za deblokadu reformskih procesa i ubrzanje evroatlantskih integracija te zemlje mediji su nazvali „Mali Dejton“, aludirajući na Dejtonski sporazum kojim je okončan rat u Bosni, gde je ključnu ulogu odigrao američki diplomata Ričard Holbruk.

Stajnberg je izjavio da SAD i EU žele da sa bosanskim političarima učine sve za brži put BiH ka EU i NATO, ali da u sledećih nekoliko dana domaće diplomate moraju da postignu dogovor o prevazilaženju krize i bržem putu ka evroatlantskim integracijama.

To što je desna ruka državne sekretarke SAD ne treba da čudi, budući da je u administraciji njenog supruga Bila Klintona bio na visokim položajima, kao što je zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost, šef osoblja Stejt dipartmenta i direktor osoblja za politiku planiranja. Oni koji su imali prilike da sarađuju s njim kažu da poseduje ogromnu energiju i da je poznavalac velikog broja tema. Međutim, bije ga glas da ima „kratak fitilj“, te da slovi za „strah i trepet“ svojih potčinjenih.

Stajnberg je, takođe, bio jedan od čelnih ljudi radne grupe za nacionalnu bezbednost u tranzicionom timu Baraka Obame. Osim toga, jedan je od autora Obaminog govora koji je održao na Bliskom istoku 2008, a bio je i angažovan u kampanji za mirovni proces u Izraelu i Iranu. Spekulisalo se da se nalazio na vrhu Obamine liste kandidata za savetnika za nacionalnu bezbednost.

Džejms Stajnberg rođen je 7. maja 1953. Odrastao je u Bostonu kao sin draguljara. Školovao se na Harvardu i diplomirao prava na Jejlu. Kao odani demokrata radio je na predsedničkim kampanjama Džima Kartera i Majkla Dukakisa, protivkandidata Džordža Buša na predsedničkim izborima 1988. Do stupanja na funkciju zamenika državne sekretarke bio je dekan na Fakultetu za javne poslove „Lindon B. Džonson“, pri Univerzitetu u Teksasu, a radio je i kao potpredsednik i direktor spoljnopolitičkih studija na Institutu Brukings u Vašingtonu. Sa suprugom Šerburn Abot, koja ima visoku funkciju na Univerzitetu u Teksasu, ima dve ćerke, Jenu i Emu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari