Državna sekretarka SAD Hilari Klinton (62) u središtu je spekulacija koje kruže vašingtonskim prijemima i novinarskim kuloarima da bi za dve godine mogla da nasledi potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, a 2016. da se nađe na poziciji prve žene predsednika Amerike nakon dva mandata aktuelnog predsednika Baraka Obame. Činjenica je da je Klintonova već postigla ono što je oduvek želela – uticaj i moć. Danas je po slavi rame uz rame sa Obamom.

Poslednje istraživanje Galupa pokazuje da ima podršku čak 62 odsto Amerikanaca, te je mnogi nazivaju pravom zvezdom prve godine vladavine Obame. Pre 18 meseci, kada je poražena od Obame u trci za demokratsku predsedničku nominaciju, ovakav politički preporod za Klintonovu bio je nezamisliv.

Početkom godine, našla se u žiži pažnje srpske javnosti kao glavni inicijator pregovora između bivšeg ambasadora SAD u Srbiji Kamerona Mantera i predstavnika srpske vlade o isplati 900.000 dolara odštete američkom studentu Brajanu Stajnhaueru koga je pretukao Srbin Miladin Kovačević. Tokom trke za demokratsku predsedničku nominaciju pokušala je da „nafiluje“ neke činjenice o sopstvenom političkom angažmanu u spoljnoj politici. Čuven je njen gaf da se 1996. u Sarajevu našla pod snajperskom vatrom, u vreme kada je rat u BiH bio uveliko okončan. Hvalila se i da je prilikom posete Makedoniji 1999. pregovarala o otvaranju makedonske granice prema Kosovu za izbeglice koje su pohrlile prema Makedoniji, što je kasnije demantovano.

Još za vreme predsedničke kampanje svog supruga Bila 1992. postala je snažan simbol promenjene uloge i statusa žene u američkom društvu. Dugo se bavila zaštitom dečijih prava, a specijalizovala se i za oblast autorskih prava i intelektualnog vlasništva. O Klintonovoj je u SAD napisano više od 50 knjiga. Dva puta se našla na listi 100 najuticajnijih advokata u Americi. Bila je i profesor na Univerzitetu u Arkanzasu.

Sa suprugom je aktivno učestvovala u političkim procesima u Severnoj Irskoj, na Bliskom istoku i na području bivše Jugoslavije. Aktivno se zalagala za bombardovanje Srbije. Kao senatorka iz Njujorka, podržavala je rat u Iraku i zagovarala oštriji stav prema Rusiji. Prijatelji je opisuju kao jaku i otvorenu ličnost, veoma inteligentnu osobu sa političkim senzibilitetom, radnim navikama i istrajnošću u sprovođenju odluka. Sa Bilom je u braku već 34 godine. Imaju kćerku Čelzi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari