Nakon 700 sati tihog zurenja u članove publike u okrilju instalacije „The Artist is Present“ u njujorškom Muzeju moderne umetnosti, Marina Abramović okončala je u ponedeljak najduži performans u istoriji umetnosti.

Sedam sati dnevno, šest dana u nedelji, sedela je na stolici u atrijumu muzeja, komunicirajući s posetiocima koji su želeli da sednu preko puta nje, isključivo pogledom, dok je u ostatku zdanja mogla da se vidi njena retrospektiva. Poznate ličnosti, uključujući Bjork, Lu Rida, Marisu Tomei i Izabelu Roselini, našle su se među 1.400 ljudi koji su poželeli da prave društvo Abramovićevoj, a najdirljiviji susret desio se kada se umetnici pridružio njen nekadašnji partner Ulaj. S njim je zajedno, pre nego što je postala svetski proslavljena umetnička zvezda, izvela mnoštvo performansa ukljućujući Iponderibliu u kojoj su nagi stajali jedno naspram drugog glumeći ulaz u galeriju, a zajedno su prešli i Kineski zid.

Visoko estetski oblikovani spektakularni performansi, u kojima na ekstreman način sebe dovodi do granica fizičke i mentalne izdržljivosti, i suočavanje s publikom čine srž dela Marine Abramović, čija je umetnost shvaćena tek nakon godina nerazumevanja i u domovini i u inostranstvu. Rođena je u Beogradu 1946. godine, gde je diplomirala slikarstvo. Od 1968. objavljuje tekstove i crteže, od 1973. organizuje performanse. Tokom sedamdesetih predavala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, od 1997. do 2004. na Visokoj školi umetnosti u Braunšvajgu. Pored Zlatnog lava u Veneciji, 2003. nagrađena je priznanjem Besi, a 2004. dobila je doktorsku titulu Škole umetnosti Instituta Čikago. Godine 2005. primljena je u austrijsku Kuriju nauke i umetnosti.

Danas živi u Njujorku i unekoliko uživa status super popularne art zvezde koja se „citira“ i u modi, ali i u globalnim fenomenima, poput serije „Seks i grad“ u kojoj postoje reference na njen rad „Kuća s pogledom na Okean“. U ovom performansu provela je 12 dana u galeriji bez hrane i govora. Prošle godine, na festivalu „Slobodna zona“ prikazan je film „Priče o ljudskim pravima“, sastavljen od brojnih kratkih segmenata, a jedan od njih, kao reditelj, potpisuje upravo ona. Marina Abramović donirala je Muzej „Nikole Tesle“ s 10.000 evra, kada je prvi put nakon 30 godina provedenih u dijaspori posetila rodni Beograd.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari