„Ukoliko ne dođe do izmena, ni jedna od manifestacija u okviru državne proslave neće biti održana u Beloj Palanci (nekadašnjoj Remezijani), gde je, prema nekim istorijskim izvorima, Licinije rođen“, navedeno je u antrfileu pod naslovom „Petina rimskih imperatora rođena na tlu Srbije“, objavljenom 18. januara uz tekst „Nikolić: Srbija danas živi po principima Milanskog edikta“.


Ova rečenica izazvala je zavidnu pažnju profesora Dragana Mitića, inicijatora osnivanja Odbora za proslavu Milanskog edikta na Niškom univerzitetu i novinara Dragana Jovanovića, kolumniste NIN-a i predsednika Inicijativnog odbora za izgradnju spomenika Nikite Remezijanskog. Profesor Mitić je zaključio da je autorka ovom rečenicom zapravo rekla da su „čelnici i predstavnici eminentnog dela kulturnih radnika Bele Palanke (ne)kooperativni u organizaciji obeležavanja godišnjice Milanskog edikta“. A novinar Jovanović je demantovao da „jedino Bela Palanka nije uključena u proslavu Milanskog edikta“, kako“Nišlije obaveštavaju javnost preko Danasa“.

Obojica su objasnila da je ova opština poslednjih meseci i godina povukla više poteza koji su dobrim delom posvećeni proslavi 17 vekova Milanskog edikta i raznim vidovima prezentacije njenog raskošnog arheološkog i istorijskog nasleđa. Tome su i sami bili posvećeni i u tome učestvovali. Jovanović ovakve napore opštine čak „brani“ apelom: „Nemojmo Beloj Palanci odmagati ako joj već ne pomažemo i zlurado je prozivamo, pored svih socijalnih belopalanačkih muka, i za oglušivanje od proslave Milanskog edikta.“

Najpre: ni u čemu nismo pogrešili. Tvrdnju da u Beloj Palanci neće biti nijedne manifestacije u okviru državne proslave Milanskog edikta nismo izneli jer su nam je „pogrešno“ saopštili „oni iz Niša“, kako navodi Jovanović. Naveli smo je jer Bele Palanke nema u dokumentu pod nazivom „Državni program obeležavanja jubileja Milanski edikt 313- 2013“, u kojem se precizno navodi da će se jedanaest manifestacija tog programa, od 17. januara do 8. oktobra, održati u Nišu, Viminacijumu i Beogradu. Ovaj državni program dostupan je na zvaničnom sajtu Ministarstva kulture i informisanja, a predstavljen je na konferenciji za novinare 10. januara u Beogradu, na kojoj su pored ostalih govorili ministar kulture Bratislav Petković, savetnik predsednika Srbije Radoslav Pavlović i vladika bački Irinej. Ministar Petković i patrijarh srpski Irinej su drugim prigodama najavili da će se u program obeležavanja Milanskog edikta uključiti i Sremska Mitrovica (Sirmijum), koja je bila jedna od četiri prestonice Rimskog carstva i u kojoj je rođeno sedam rimskih vladara, a ukazom cara Konstantina ili Licinija tu je sagrađen i rimski hipodrom.

Takođe, ovom rečenicom niko nije rekao da Bela Palanka nije sama učinila napor da obeleži jubilej. U njoj se isključivo iznosi činjenica da se u državnom programu proslave ona ne pominje, uprkos tome što je na njenoj teritoriji verovatno rođen koautor edikta, car Licinije. Namera autorke upravo je i bila da ukaže na ovu nelogičnost. Veoma čudi da iz poruke koju rečenica šalje, a posebno konteksta u koji je stavljena, i sami to niste zaključili, već su vaši zaključci išli u potpuno suprotnom i pogrešnom smeru.

Umesto sumnji u međusobne loše namere, bilo bi daleko bolje uputiti apel organizatorima državne proslave da u nju zvanično uvrste i Belu Palanku, osim ukoliko to ipak nisu učinili, a da nam nisu saopštili. Pošaljimo apel zajedno. Možda nas i poslušaju. Ovo je ipak Godina Milanskog edikta, akta o toleranciji.

Autorka je novinarka Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari