Novosadski Gari u Beogradu 1Foto: Privatna arhiva

Danas je Dan grada Novog Sada. U 18. veku, preko puta velike Varadinske tvrđave, preko mostobrana, nicala je u tzv. Šancu varoš koju su naseljavali razvojačeni oficiri sa porodicama, pustolovi, trgovci, žene sumnjivog morala, nacije sa Levanta, dođoši sa severa Carevine, fiškali, medikusi, inženjeri koji isušuju močvare.

Od njih je nastao Novi Sad. Za samo dvadesetak godina, 1748. leta, taj konglomerat je sakupio desetine hiljada zlatnika, i od velike carice Marije Terezije otkupio slobodu i pravo da uređuje svoj život i svoj sistem. I postao istovremeno i Neoplanta, i Neusatz, i Ujvidek, i Novi Sad.

I tako je uredio da ako je Nemac bio gradonačelnik, onda je drugu funkciju obavljao Srbin, pa treću Mađar i tako dalje.

Pa su gradili svoje crkve i svoje škole, pa su se znali potući krvnički i mrzeti, pa opet trpeti. Plovili Dunavom, ribe lovili i u svakoj generaciji imali ko zna koliko „dođoša“, koji su se lako udomili i primili na vrbake, močvare i nekoliko ulica podignutih na gredama, da se može hodati kad naiđu velike vode.

„Na uglu gde Zlatna greda preseca sokak Hlebarski“ – zapisao je autentični i naravno zaboravljeni pesnik Novog Sada, Žarko Vasiljević.

Taj grad i njegovu godišnjicu obeležiće u Beogradu, oni koji nisu pozvani u svome gradu da nazdrave. Oni, a nisu jedini, o kojima se u gradu ćuti. Zvanično. Građani okupljeni oko ideje „Vidi, Gari, ne može“.

Šta je Gari, zašto? Poreklo naziva je mali gradski argo. Drugar, pa okrenuto, Gardru, pa Gariša i na kraju – Gari.

I to Gari, postalo je u ovoj čudnoj, karantinskoj tužnoj godini lozinka građanskog buđenja. Autentičan glas individualaca „svih boja“ da se sačuva gotovo poslednji deo grada koji nisu progutali tzv investitori, opredeljeni da ruše, a zatim grade stambeno-poslovne komplekse sve u stilu tranzicione arhitekture, jedan lokal=tri stana, plus potkrovlja za košavu i pogled na susednu sličnu arhitektonsku nakazu.

Prvo su zauzeli centar grada, pa krenuli prema starijim predgrađima i konačno se dokopali Dunava.

Kako su bili oduševljeni. Tu, takoreći u centru, Dunavac, rukavac velike reke, Šodroš. Jednima je to oaza u kojoj stanuju ptice i ribe, drugima rasadnik komaraca u kome neki čudni ljudi pecaju, drugi dovode decu i kućne ljubimce i uopšte smetaju razvoju i stambenim zgradama sa lokalima i potkrovljima. A to leglo komaraca može se pretvoriti u zlatne hektare građevinskog zemljišta i pseudodubai na Dunavu.

Novosađani su ćutali, uglavnom, dok su prekrajali centar grada. Kad su srušili trščare u delu grada Rotkvarija, svedoke nastanka i korena ove varoši, i onda su počeli da se bude kad su investitori stigli do Dunavca i do Šodroša. Tad se rodio Gari.

Spontani građanski pokret, okupio nevladin sektor, individualce, nešto opozicionih aktivista, umetnike, pecaroše, zaljubljenike u prirodu, šetače i bicikliste.

Prošlo je više od sto dana kako postoji Gari. Organizovao tribinu na nasipu, jedne septembarske predvečeri. Kao škola u prirodi. Napisali novine Gari, spremili maske, jer se poštuju antiepidemijske mere.

Prikupili preko 10 hiljada potpisa Novosađana protiv izgradnje Novog Sada na vodi, obavestili države na vodotoku Dunava o namerama gradske vlasti i investitora, „opasuljivali“ građane na jednom podnevnom performansu na nasipu, govorili, apelovali, gde god se moglo.

Podržali bratske nevladine organizacije u Beogradu kad se odlučivalo o Makišu, bili sa IT sektorom na protestu.

I sada smo kao stari prijatelji odlučili da zajedno sa sličnima ili srodnima, još glasnije, zajedno, govorimo i vičemo, ako zatreba „Vidi, Gari, ne može“, odnosno, „Vidi, Gari, možemo zajedno“.

To je smisao okupljanja u Medija centru u Beogradu danas. Treba baštiniti ono pozitivno što su preci uspevali. Da budu slobodni i solidarni. Da znaju šta neće. Da se pred istinskim ciljem ne bave sitničarenjem, spletkarenjem i strančarenjem. A ciljevi su jednostavni – zajedno protiv samovlašća.

Vidi Gari, ujedinimo se.

Autorka je aktivistkinja Inicijative „Vidi, Gari, ne može“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari