Savez antifašista Srbije pridružuje se zahtevima da se 7. julu – Danu ustanka naroda Srbije protiv nacifašističkih okupatora i njihovih domaćih saradnika u Drugom svetskom ratu, vrati status državnog praznika. Na tu potrebu ukazuju mnogi razlozi čiju je osnovanost teško osporiti ako se principijelno sagledavaju relevantne činjenice.


Sve države nastale na prostorima nekadašnje Jugoslavije, zadržavajući stare ili se opredeljujući za neke druge datume kao podsetnike na antifašističku borbu i doprinos svojih naroda konačnoj pobedi svetske antifašističke koalicije, imaju državni praznik kojim se odaje počast antifašističkoj borbi, njenim protagonistima i priloženim žrtvama. Neke su i u svojim ustavima naglasile da državnost zasnivaju na temeljima antifašističke borbe. Zašto bi Srbija bila izuzetak i koja se sve po nju nepovoljna tumačenja iz toga mogu izvući? Da li se stidi svog antifašizma i svojih ogromnih žrtava u antifašističkoj borbi? Ne čini li time veliki greh prema vekovnim slobodarskim tradicijama srpskog naroda? Ne podstiče li time sumnju u iskrenost zalaganja za stabilnost i saradnju u regionu i dobre međususedske odnose? Ne relativizuju li se i na taj način zločini koji su u poslednjim besmislenim yu-ratovima, na istim prostorima i sa istim motivima kao u Drugom svetskom ratu, počinjeni nad pripadnicima drugih naroda? Ne ignorišu li se opredeljenja udružene Evrope koja 9. maj – Dan pobede nad nacifašizmom, slavi kao zajednički praznik i kamen-temeljac svog zajedništva?

Isto tako, mnogobrojni su argumenti da se za taj praznik u Srbiji zadrži baš 7. jul. Tada su se jasno iskazala dva očita istorijska opredeljenja. Na jednoj strani bili su borba protiv fašizma i okupatora i odlučni protagonisti te borbe, a na drugoj podrška okupatoru i režimu koji mu služi. Usvajanjem tog datuma kao prvog u nizu ustaničkih dana u nekadašnjoj Jugoslaviji svojevremeno je odato priznanje srpskom narodu da je, zajedno sa ostalim jugoslovenskim narodima, prvi pokrenuo ustaničku vatru uprkos nezapamćenom teroru i ogromnim žrtvama. To je i svojevrsna počast narodu Rađevine i Pocerine koji je i 7. jula 1941. podsetio da je ovde Srbija uvek govorila sloboda i da, verna junacima bitaka sa Mačkovog kamena, Iverka, Tekeriša, Cera, drukčije nije mogla da postupi ni 1941.

Autor je sekretar Saveza antifašista Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari