
Vladajuća većina je beskrupulozna – ne bira sredstva da „neutrališe“ političke protivnike i one koji se otvoreno suprotstavljaju nametnutom sistemu vrednosti. Svedoci smo svakodnevnih napada na lični integritet ličnosti koje misle drugačije.
Poslednji primer je burna rasprava u Narodnoj skupštini Republike Srbije o izboru Vlade, tokom koje je šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović, pored ostalog, javno naveo podatke iz službenih evidencija MUP-a i teritorijalnog organa Ministarstva odbrane (MO) o narodnom poslaniku Zoranu Živkoviću.
Taj postupak narušavanja zaštite tajnih i podataka o ličnosti je još jedan pokazatelj izostanka elementarne demokratije, uzurpacije vlasti i zloupotrebe državnih institucija i nedopustiv je u pravnoj državi. Plasiranje ličnih podataka u najširu javnost nije bilo u interesu javnog poretka, već dnevne politike, čime je narušeno jedno od fundamentalnih, Ustavom Republike Srbije propisanih, ljudskih prava. Štetni efekti selektivne primene zakona i procedura i zloupotrebe dostupnih informacija, u konkretnom slučaju, ogledaju se u ugrožavanju ugleda, kako gospodina Živkovića, tako i državnih institucija. Međutim, neretko je „oticanje“ podataka iz bezbednosnih i drugih službi ugrozilo telesni integritet, pa i život, fizičkog lica.
Primitivizam i neodgovornost pojedinih aktera na političkoj sceni Srbije i njihov uticaj na degradaciju pravnog poretka urušavaju civilizacijski nivo u društvu i usporavaju promenu vrednosnog sistema. Olako plasiranje neistina i poluistina, diskvalifikacija i vređanje neistomišljenika, podizanje tenzija i nametanje manipulatorskih tema, postali su opšteprihvaćen način ophođenja političara koji su na vlasti. Svašta se piše i svakako se priča, bez razmišljanja o posledicama iskazanih reči. Pojedinci iz vladajuće većine više ne razlikuju dobro od zla, niti svoju korist od očigledne štete. Neprihvatanje dijaloga, argumenata i suprotstavljenih mišljenja je potvrda krize parlamentarizma i odsustva svesti o javnom interesu, a nedostatak kapaciteta vladajuće većine ogleda se i u kadrovskoj kombinatorici koja ne uliva poverenje u institucionalizaciju zemlje.
Privatizacija državnih i organa državne uprave usložnjava uspostavljanje mehanizama koji obezbeđuju, pored ostalog, zaštitu tajnih i ličnih podataka. Stanje u toj oblasti je zabrinjavajuće i predstavlja delikatan problem. Koliko ne čude postupak gospodina Martinovića, njegovo elementarno neznanje ili zla namera, arogancija i bahatost, toliko je za analizu prekoračenje ovlašćenja i/ili zloupotreba položaja pripadnika MUP-a i MO koji su podatke iz službene evidencije i dokumenata označenih propisanim stepenom tajnosti učinili dostupnim neovlašćenom licu. Po čijem zahtevu ili naređenju?
Posao državnih organa je da tajne i podatke o ličnosti obrađuju, štite od kompromitacije i dostavljaju na zakonit način, u skladu sa unapred određenom i pravno definisanom svrhom, kao i da vrše unutrašnju kontrolu nad primenom regulative. Izostanak unutrašnje kontrole i nadzora nad primenom propisanog doprinosi zapostavljanju pitanja odgovornosti za nepoštovanje Zakona o tajnosti podataka i Zakona o zaštiti ličnih podataka, kao i podzakonskih akata određenih navedenim zakonima. Samim tim, sve je veća dostupnost podataka, što povećava mogućnost korišćenja istih u nedozvoljene i nelegitimne svrhe.
Aktuelni postupci rukovaoca, obrađivača ili korisnika podataka ukazuju na neskriveno stavljanje na raspolaganje i zloupotrebu poverene službene evidencije, što se može okarakterisati kao krivično delo. Oni, konačno, moraju uzrokovati reakciju nadležnih organa i pokretanje mehanizma odgovornosti zbog nečinjenja ili pogrešnog činjenja svih aktera. U protivnom, tolerancija i izostanak konsekvenci obesmišljavaju tvrdnju da niko nije iznad zakona, pospešuju samovolju i doprinose opadanju poverenja u institucije. Srbiji je potreban red, a ne privatizacija Bezbednosno-informativne agencije, Vojnobezbednosne agencije, Policije, tužilaštava i drugih organa javne vlasti, koji čekaju političku volju da bi postupili po zakonu.
* Autor je general-potpukovnik u penziji i član glavnog odbora DS
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Za neupućene je velika stvar da neki general nešto zvučno poruči javnosti. Oni upućeni znaju da je dotični gospodin dok je bio aktivan bio prepoznat kao poltron i karijerista.