Slobodan Milosavljević, ministar trgovine, poručio je nedavno građanima da, zbog finansijske krize, ne moraju sada da kupuju frižidere. Nek se strpe i sačekaju bolje dane za kupovinu. Problema s kupovinom frižidera i skuplje robe sigurno nemaju direktori, predsednici i članovi upravnih odbora javnih preduzeća.

 Mada im je vlada nedavno preporučila da svoje plate i nagrade smanje i počnu da štede, direktor Aerodroma „Nikola Tesla“ Bojan Krišto priznao je da je u junu sebi isplatio platu od više od 880.000 dinara. Uz to, on bogato nagrađuje i „zaslužne“ pojedince.

Zaprepašćujuće su i cifre koje je u Skupštini saopštio šef poslaničkog kluba SRS Dragan Todorovićo troškovima reprezentacije javnih preduzeća. Izračunao je Todorovićda je za troškove reprezentacije u 28 javnih preduzeća prošle godine izdvojeno oko 530 miliona dinara, a u pojedinim državnim firmama još se isplaćuju mesečne plate od više stotina hiljada, pa i milion i nešto dinara. Ne treba zaboraviti putne i ostale troškove, koje su i u ovoj eri štednje astronomske. Na Todorovićeve reči su svi ćutali, a ćutanje je, kaže poslovica, znak odobravanja, tj. priznanja. Nijedan poslanik G17 plus nije osetio potrebu da brani svog Krišta. Ministar i lider G17 plus Mlađan Dinkićpozvao je Krišta da vrati novac, ali i poručio da neće da ga smeni jer je mnogo dobar menadžer. Teško biti dobar menadžer u javnom preduzeću, koje je po pravilu monopolsko. Po tom principu je i Bogoljub Karićbio uspešan biznismen. Predsednik Srbije i lider DS Boris Tadićšokiran je, međutim, Krištovim postupkom, i pozvao ga je da podnese ostavku.

Kada se ove cifre uzmu u obzir, nije čudno što se partije ponekad žešće bore za mesta u upravnim odborima nego za ministarske fotelje. Krišto treba da ode, ali nije on jedini. Dosad je bilo bezbroj sličnih prozivki i afera, a sve su se, u najboljem slučaju, završavale smenom i odlaskom na drugu funkciju. Po pravilu, iza takvih afera stajale su međupartijske borbe unutar vladajuće koalicije, te se svodilo na „sjaši Kurta…“ Javna preduzeća finansiraju građani Srbije. Kada se građanima preti zamrzavanjem plata i otkazima, ne mogu rukovodioci tih firmi da se razmeću na sve strane. Tačnije, mogu, ali ne treba. Opet će ona novokomponovana „Drug je Tito krao, ali je i narodu davao. Ovi danas kradu, al’ narodu ništa ne daju“ dobiti svoju praktičnu potvrdu i neće sadašnjim vlastima više vredeti prikrivanje iza demokratskih i EU „dimnih zavesa“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari