Stara ocjena izrečena u ovoj kolumni da je Vojislav Koštunica zapravo „Šešelj u fraku“ i te kako drži vodu, pogotovo nakon što je uz podršku Koštuničine stranke Tomislav Nikolić-Grobar postao predsjednik srpskog parlamenta. Nakon toga sve su kombinacije moguće: novi izbori, ali i vlada sastavljena od Demokratske stranke Srbije (DSS), radikala i socijalista prestrojenih iz nekada moćne Miloševićeve partije.

Stara ocjena izrečena u ovoj kolumni da je Vojislav Koštunica zapravo „Šešelj u fraku“ i te kako drži vodu, pogotovo nakon što je uz podršku Koštuničine stranke Tomislav Nikolić-Grobar postao predsjednik srpskog parlamenta. Nakon toga sve su kombinacije moguće: novi izbori, ali i vlada sastavljena od Demokratske stranke Srbije (DSS), radikala i socijalista prestrojenih iz nekada moćne Miloševićeve partije. Boris Tadić i Vojislav Koštunica (čak i da se formalno dogovore u zadnji čas) ponovno su pokazali da ne mogu ni u čemu surađivati pa bi vijek njihove vlade bio vrlo kratak i neracionalan.
Srbija u tranziciji upravo pokazuje sve svoje ključne slabosti. Nakon siječanjskih izbora lideri tzv. demokratskog bloka tri i pol su se mjeseca utrkivali u verbalnom psihološkom ratovanju: nama pripadaju svi važni resori u vladi i ne odstupamo ni milimetra. Istrčavanja oko imena novog premijera samo su pojačale osobne netrpeljivosti između „tadićevaca“ i „koštuničićevaca“. I onda se u minutu do dvanaest trebalo dogovoriti oko tri najvažnija resora nove vlade: obrane, policije i tajnih službi.
Njih Koštunica ne želi prepustiti ni pod koju cijenu: dopušta diobu utjecaja u tim resorima (na principu rotacije), ali „tadićevci“ nemaju pravo sami čeprkati po milijunima dosjea i skupoj prislušnoj opremi, još manje dobiti položaj glavnog kadrovika. I Koštuničin i Šešeljev (Nikolićev) tabor zna što donosi nadziranje tih triju ministarstava. Kontrola vojno-sigurnosnog aparata znači usporiti njegove nužne reforme prema zapadnim uzorima. Istodobno, na čelu vojske, kao i na vrhu sigurnosno-obavještajnih agencija i u policiji, treba imati svoje ljude koji su provjereni, koji ne soliraju i kojima su interesi Srbije važniji od tamo nekakvih „demokratskih procedura i protokola u skladu sa zakonom“.
Time se izbjegava izravna suradnja s Haagom, uhićivanje Ratka Mladića i potraga za Radovanom Karadžićem, te potpuno blokira pozadina atentata na Zorana Đinđića. Državne tajne službe i te kako su dobro znale (još u jesen 2002. i početkom 2003. godine) da Milorad Ulemek-Legija i njegova banda unutar JSO-a (postrojbe za specijalne operacije) pripremaju nešto „veliko“. Te je repove Boris Tadić namjeravao dobro potegnuti i otkriti i one koji su stajali u dubokoj sjeni atentata na glavnoga srpskog demokratskog reformatora.
Otuda i vrlo grčevita borba Koštunice za utjecaj u vojsci i policiji, a pogotovo sada kada se istina o gubitku Kosova više ne može prikrivati niti odgađati. Koštunica sve nade usmjerava prema Moskvi. On se Rusima obraća jer mu je doista zagustilo. Isto je radio i Slobodan Milošević. Uoči Daytona 1995. glatko je odbio ponudu Borisa Jeljcina da se na srpskom teritoriju na duže stacioniraju četiri ruske zrakoplovne pukovnije sa zadnjim modelima lovaca Suhoj i Mig (s ruskim pilotima).
U tom paketu Jeljcin je nudio i tri bitnice raketnog sustava S-300 strateškog dometa i sustav Tor s kraćim dometom s obučenim posadama i tehničarima. S njima bi stiglo i 2500 ruskih časnika i dočasnika kojima bi Srbija davala 30 posto veće plaće od najbolje plaćenih srpskih oficira. Iako bi to ojačalo srpsku poziciju u Daytonu, Milošević je odustao od toga u strahu da se Rusa više ne bi mogao tako lako riješiti. Kad se 1998. predomislio, bilo je prekasno. Ne mogu Rusi biti veći Srbi od Srba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari